REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

EPUAP w 2015 roku ma być bardziej dostępny i wydajniejszy

EPUAP 2015/ Fot. Fotolia
EPUAP 2015/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2015 r. MAC planuje dalsze prace nad ePUAP. Działania te mają być przede wszystkim zmierzać do poprawy funkcjonowania platformy, podniesienie jej wydajności i dostępności.

MAC: w 2014 r. ponad 1,5 mln dokumentów wysłano za pośrednictwem ePUAP

W 2014 r. - poinformowało MAC - wysłano ponad 1,5 mln dokumentów w postaci elektronicznej, a liczba osób posiadających kontro na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej wzrosła do ponad 800 tysięcy. W 2015 r. resort administracji i cyfryzacji planuje dalsze prace nad ePUAP-em.

REKLAMA

Rok 2014 - zaznacza rzecznik MAC Artur Koziołek - przyniósł wiele zmian w zakresie poprawy dostępności usług e-administracji publicznej dla obywateli, ich funkcjonalności i wydajności. Jedną z najważniejszych zmian, było wejście życie w maju nowelizacji ustawy o informatyzacji. Rzecznik MAC podkreślił, że była ona wymuszona rosnącym zainteresowaniem załatwianiem spraw urzędowych przez internet, co wymagało odpowiednich zmian legislacyjnych.

Zobacz również: Elektroniczna komunikacja z urzędem - nowe przepisy

REKLAMA

Dzięki zmianom - zaznacza MAC - usprawnione zostało wykorzystanie i funkcjonowanie systemu elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) jako platformy integracji usług administracji publicznej. Nowelizacja przepisów wprowadziła m.in obowiązek posługiwania się przez podmioty publiczne elektroniczną skrzynką podawczą (ESP).

Obecnie załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną jest równoważne z drogą "papierową". Dodatkowo, nowelizacja wprowadziła jednolity standard ESP i dokumentacji, dzięki czemu nie ma już ryzyka, że nasze pismo nie zostanie przez taką skrzynkę przyjęte. Rzecznik MAC zaznaczył, że po uruchomieniu na ePUAP usługi centralnej „Pisma ogólnego do podmiotu publicznego” obywatele mogą skierować pisma do wszystkich instytucji publicznych posiadających konto na ePUAP, a jest ich obecnie 13.177.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby kontaktować się z administracją publiczną za pośrednictwem platformy ePUAP należy założyć tzw. profil zaufany, który jest rodzajem darmowego podpisu elektronicznego, umożliwiającego identyfikację i uwierzytelnienie użytkownika systemu. Po założeniu konta online na ePUAP, należy taki profil potwierdzić, aby móc załatwiać sprawy urzędowe przez internet.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o informatyzacji umożliwiła poszerzenie katalogu instytucji gdzie takiego potwierdzenia można dokonać o banki oraz Pocztę Polską, gdzie od połowy grudnia 2014 r. trwa pilotażowy program potwierdzania takiego profilu. Od 2014 roku swój profil można też uwierzytelnić za pomocą SMSa.

Profil zaufany umożliwia załatwienie spraw administracyjnych przez internet nie tylko na platformie ePUAP, ale także na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Portalu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a także platformach regionalnych i innych systemach dziedzinowych, których liczba stale się zwiększa.

Jak podał rzecznik MAC, zwiększa się nie tylko liczba możliwości i funkcjonalności e-administracji, ale też liczba obywateli, którzy za jej pośrednictwem chcą załatwiać sprawy urzędowe.

"Od początku 2014 r. do chwili obecnej wysłano ponad 1,5 mln dokumentów w postaci elektronicznej, zastępując tradycyjną wysyłkę pocztową. Można szacować, że ilość wysłanych dokumentów w roku 2014 będzie o 50 proc. wyższa niż w roku ubiegłym (1 163 804 dokumentów ). Liczba osób posiadających kontro na ePUAP wzrosła do ponad 800 tysięcy" - poinformował Koziołek. Profil zaufany ePUAP - według stanu na dzień 31 grudnia 2014 r. - posiadało 336.896 użytkowników.

Rzecznik MAC podkreślił, że w 2015r. ministerstwo planuje dalsze prace nad ePUAP. Działania te mają być przede wszystkim zmierzać do poprawy funkcjonowania platformy, podniesienie jej wydajności i dostępności. Planowane są m.in zmiany w szacie graficznej interfejsu użytkownika, wyszukiwaniu informacji i prezentowaniu danych z Katalogu Usług Publicznych, które mają uczynić załatwianie spraw urzędowych prostszym i bardziej przejrzystym.

"Dzięki wprowadzonym zmianom załatwianie spraw nie będzie wymagało specjalistycznej wiedzy i powinno trwać krócej. Nowy interfejs został uproszczony, a sposób komunikacji z urzędami będzie przypominał wysyłanie e-maili" - dodał Koziołek.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej została powołana do życia ustawą z 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne - uruchomiona została w 2008 r. Za pośrednictwem platformy można m.in. założyć firmę, opłacić składki, dopisać się do spisu wyborców, złożyć skargę lub wniosek, deklarację śmieciową, wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy, poprosić o odpis akt stanu cywilnego, zmienić adres do korespondencji lub zamieszkania itp. (PAP)

Polecamy serwis: Klienci

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA