REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finał konkursu filmowego „Moja Polska Samorządna”

Organizatorka konkursu
Organizatorka konkursu "Moja Polska samorządna" M. Herbich z FRDL , J. Kuligowski i Z. Kurzyński z Archiwów Przełomu 1989-1991, szef Kancelarii Prezydenta min. J.Michałowski i szef Archiwum Senatu RP R. Kubaś
Gala Fnałowa Konkursu "Moja Polska Samorządna"

REKLAMA

REKLAMA

Gala finałowa konkursu filmowego „Moja Polska samorządna” zainaugurowała 23 stycznia br. senackie obchody Roku Samorządu Terytorialnego. Celem konkursu było wciągnięcie Polaków do twórczej refleksji nad minionym ćwierćwieczem budowania demokracji lokalnej. Uczestnicy poprzez swoje filmy dokumentowali świadectwa pierwszych samorządowców, obraz przemiany, jaka nastąpiła w naszym kraju tym okresie, ale także ukazywali swoje wizje czym jest samorządność.

Konkurs odbył się w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Organizowany był we współpracy z kilkoma organizacjami, m.in. Fundacją Społeczeństwa Informacyjnego.

REKLAMA

W dwóch kategoriach wiekowych przyznano po pięć nominacji, spośród których wyłoniono nagrody główne.

REKLAMA

Nagrodę w kategorii autorów do 18. roku życia otrzymał film "Nasza Białołęka" zrealizowany przez uczniów VI klasy Szkoły Podstawowej nr 356. Młodzież i ich opiekunowie zaskoczeni sukcesem, postanowili utworzyć w szkole pracownię filmową, w oparciu o kapitał początkowy 5000 zł nagrody.

Nagrodę w kategorii autorów od 18. roku życia przyznano za film "Wspólna droga do samorządności. Aleksander Sola" w reżyserii Macieja Piotrowskiego. Był to film zrealizowany przez wnuka urodzonego w 1989 roku o swoim dziadku, który w tym czasie, jako działacz Solidarności zakładał samorząd w Poniatowie. Na uroczystości finałowej byli obaj, a nagrodę z ogromnym wzruszeniem odbierał sam bohater filmu z rąk sędziego Jerzego Stępnia, jednego twórców reformy samorządowej.

Przyznano także nagrody publiczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sędzia Stępień wspominał prace nad reformą samorządową w 1989 roku: "Pamiętam taką chwilę, gdy w nocy pisząc kolejną wersję ustawy, powiedziałem do Michała Kuleszy (współautora reformy samorządowej): „Czy ty sobie zdajesz sprawę, że my już nigdy w życiu nie będziemy robili niczego ważniejszego? Kulesza się ze mną zgodził".

Przewodniczący senackiej komisji samorządu terytorialnego, senator Janusz Sepioł przypomniał, że reforma samorządowa długo nie była doceniana, a nawet została pominięta w sprawozdaniu z pierwszego roku rządów Tadeusza Mazowieckiego. Dopiero teraz doceniamy jej owoce.

Członek jury Paweł Mossakowski poinformował, że na konkurs wpłynęło 28 filmów i ogromną ich wartością, poza artystyczną, było zaangażowanie autorów w tematykę lokalną.

Wszystkie filmy konkursowe zostały przekazane do Archiwów Przełomu 1989-1991.

Nad reformą samorządową pracowali senatorowie Senatu I kadencji; 19 stycznia 1990 r. Senat uchwalił przygotowany przez nich projekt ustawy o samorządzie terytorialnym, którą następnie 8 marca przyjął bez poprawek Sejm. 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze demokratyczne wybory do rad gmin, które zastąpiły istniejące w PRL rady narodowe.

Zobacz również: Konkurs filmowy "Moja Polska Samorządna"

Autorzy nominowanych filmów w kategorii do 18 roku życia
Gala Fnałowa Konkursu "Moja Polska Samorządna"
Sędzia Jerzy Stępień i przedstawicielka szkoły w Białołęce - laureatki Nagrody Głównej w kategorii wiekowej do 18 roku życia
Gala Fnałowa Konkursu "Moja Polska Samorządna"
Autorzy nominowanych filmów w kategorii od 18 roku życia
Gala Fnałowa Konkursu "Moja Polska Samorządna"
Jerzy Stępień i Aleksander Sola
Gala Fnałowa Konkursu "Moja Polska Samorządna"
Wystąpienie Aleksandra Soli
Gala Fnałowa Konkursu "Moja Polska Samorządna"
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA