REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym pod znakiem zapytania

Kraków tramwaj/ Fot. Fotolia
Kraków tramwaj/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Celem nowelizacji ma być wprowadzenie nowej formuły współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie organizacji i zarządzania publicznym transportem zbiorowy. Chodzi o dopuszczenie możliwości zawierania porozumień pomiędzy samorządami różnych szczebli, co wyklucza obowiązująca ustawa o publicznym transporcie zbiorowym.

Sejm/ Komisje za odrzuceniem noweli o publicznym transporcie zbiorowym

Komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej w środę zaopiniowały w pierwszym czytaniu odrzucenie projektu noweli ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Przewiduje ona możliwość porozumień między samorządami różnych szczebli.

REKLAMA

Celem nowelizacji ma być wprowadzenie nowej formuły współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie organizacji i zarządzania publicznym transportem zbiorowy. Chodzi o dopuszczenie możliwości zawierania porozumień pomiędzy samorządami różnych szczebli, co wyklucza obowiązująca ustawa o publicznym transporcie zbiorowym.

"Naszym zdaniem (to), w jaki sposób pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego powinno dochodzić do porozumień (...), powinna regulować ustawa samorządowa, więc z tego powodu też rząd negatywnie opiniuje ten projekt" - powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz.

Zobacz również:

REKLAMA

Wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli zgłosiła Ligia Krajewska z Platformy Obywatelskiej. "Po zapoznaniu się z projektem ustawy, jak również z opinią rządu również uważam, że ten projekt nie nadaje się do procedowania i bardzo proszę o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu" - powiedziała Krajewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyjaśniali autorzy projektu noweli, przez obszar wielu gmin w Polsce przebiegają linie komunikacyjne, które wykraczają poza obszar jednej gminy, a nawet jednego powiatu lub województwa. Tymczasem zgodnie z obowiązującą ustawą o publicznym transporcie zbiorowym przewozy te dzielą się na odrębne powiatowe i wojewódzkie przewozy pasażerskie. Zadania organizatora powinien wykonywać odpowiednio: w przypadku powiatu - starosta, a w przypadku województwa - marszałek województwa.

Tymczasem - jak zaznaczone w uzasadnieniu do projektu noweli - w wielu gminach przewozy powiatowe i wojewódzkie, a nawet międzywojewódzkie np. do sąsiedniej gminy w innym województwie, są nadal wykonywane i finansowane z budżetu gminy, co stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Gmina nie może finansować przewozów wykraczających poza jej obszar, albowiem nie stanowią to jej zadania własnego.

REKLAMA

Dlatego w noweli znalazła się propozycja zawierania "porozumień transportowych" w celu organizowania i wspólnego finansowania takich przewozów, które będą przewozami wojewódzkimi lub powiatowymi. Takie porozumienie mogłyby zawierać: gmina ze związkiem komunalnym, gmina, która nie jest członkiem związku międzygminnego z gminą będącą członkiem związku, a także związki komunalne między sobą.

Porozumienia transportowe różniłyby się od "zwykłych" porozumień między gminami tym, że "ich przedmiotem może być tylko pełnienie funkcji organizatora publicznego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej lub liniach komunikacyjnych pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, z wyłączeniem organizowania i zarządzania tym transportem w granicach poszczególnych jednostek" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Przystąpienie do porozumienia transportowego byłoby możliwe nawet bez udziału finansowego, ponieważ treść każdego porozumienia transportowego swobodnie określałaby zasady finansowania zadań. (PAP)

Polecamy serwis: Sport i turystyka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZNP wysłał list do MEN. Co zrobi min. B. Nowacka? Zapobiegnie zwolnieniom z pracy nauczycieli? Jak zachować liczbę godzin lekcyjnych?

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    REKLAMA

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    REKLAMA

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    REKLAMA