REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa projekty zmian w Kodeksie wyborczym w Sejmie

Wybory Fot. Fotolia
Wybory Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt obywatelski zakłada, że mężowie zaufania będą mogli rejestrować prace obwodowej komisji wyborczej jeszcze przed rozpoczęciem głosowania. W drugim projekcie zaproponowano, by karty do głosowania były opatrywane naklejkami identyfikującymi oraz urzędowymi naklejkami wyborczymi.

W Sejmie dwa projekty ws. zmian w Kodeksie wyborczym

Nagrywanie prac obwodowych komisji wyborczych, klasyfikacja głosów nieważnych, pojedyncza karta do głosowania - to propozycje zawarte w dwóch projektach zmian w Kodeksie wyborczym, którymi w tym tygodniu zajmie się Sejm. Jeden to projekt obywatelski, drugi - grupy posłów.

REKLAMA

Oba projekty powstały w związku z kontrowersjami wokół ubiegłorocznych wyborów samorządowych.

Pierwszy z nich to, obywatelska inicjatywa ustawodawcza "Uczciwe wybory" - zawiera ona rozwiązania z projektu PiS odrzuconego przez Sejm w ub. roku.

Projekt obywatelski zakłada, że mężowie zaufania będą mogli rejestrować prace obwodowej komisji wyborczej jeszcze przed rozpoczęciem głosowania, czyli m.in. podczas sprawdzenia i opieczętowania urny wyborczej. Nagrywać prace komisji mogliby aż do zamknięcia lokalu wyborczego i podpisania protokołu z głosowania. Ponadto projekt dopuszcza "transmisję z lokalu wyborczego" w dniu głosowania.

Zobacz również: Zmiany w Kodeksie wyborczym od 2016 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W protokołach z głosowania miałyby znaleźć się przyczyny głosów nieważnych. Członkowie komisji i mężowie zaufania mieliby prawo do otrzymania kopii protokołu głosowania.

REKLAMA

Projekt zakłada także, że karta do głosowania byłaby pojedynczą kartą zadrukowaną tylko po jednej stronie, opatrzoną pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i hologramem umieszczanym na karcie podczas wydawania jej wyborcy przez komisję. Urna wyborcza miałaby być "przejrzysta", a głosy przed wrzuceniem do urny trzeba byłoby włożyć do koperty.

Zgodnie z projektem obywatelskim w skład Państwowej Komisji Wyborczej mieliby wchodzić - oprócz sędziów zgłaszanych przez prezesów TK, SN i NSA - także sędziowie rekomendowani przez kluby poselskie; kadencja sędziów odpowiadałaby kadencji Sejmu.

Obywatelska propozycja znosi zapisaną w Kodeksie wyborczym, możliwość przeprowadzenia dwudniowych wyborów, a także głosowanie korespondencyjce, które zdaniem projektodawców, "w istotny sposób zwiększa ryzyko nieprawidłowości". Projekt wprowadza zastrzeżenie dotyczące zmiany obwodów wyborczych. Ponadto komisarze wyborczy mieliby przejąć zadania wójta, burmistrza i prezydenta miasta dotyczące organizacji wyborów. Ponadto organizacje społeczne do komisji wyborczych mogłyby wyznaczyć po jednym obserwatorze społecznym. Projekt przedłuża także terminy na składanie i rozpatrywanie protestów wyborczych.

W projekcie wnioskodawcy proponują, aby urządzenia techniczne i oprogramowanie służące elektronicznej obsłudze wyborów były usytuowane na terytorium Polski i były w wyłącznej dyspozycji PKW i KBW.

REKLAMA

Drugi z projektów, którymi w tym tygodniu zajmie się Sejmi, pod koniec lutego złożyli: posłowie należący obecnie do klubów: Zjednoczonej Prawicy, PSL, SLD, a także posłowie niezrzeszeni oraz posłanka koła Ruch Palikota. Są to m.in.: Jarosław Gowin (Zjednoczona Prawica), Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica), Jacek Żalek (Zjednoczona Prawica), Tomasz Pacholski (PSL), Henryk Kmiecik (PSL), Tomasz Makowski (PSL), Marek Stolarski (SLD), Artur Górczyński (SLD), Przemysław Wipler (niezrz.), Łukasz Gibała (niezrz.), Adam Hofman (niezrz.), Małgorzata Marcinkiewicz (Ruch Palikota). Poparcie dla projektu pod koniec kwietnia wycofali Artur Dębski i Paweł Sajak (obaj obecnie w PSL).

W projekcie zaproponowano, by karty do głosowania były opatrywane naklejkami identyfikującymi oraz urzędowymi naklejkami wyborczymi - oznaczonymi unikalnym numerem oraz kodem kreskowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyborca mógłby odszukać swój głos w stworzonym do tego celu systemie informatycznym. Wyborca oddawałby głos nie przez postawienie krzyżyka, ale naklejenie naklejki wyborczej. Informacje o karcie do głosowania do systemu wyborczego byłyby wprowadzane za pomocą skanera.

Projekt dopuszcza nagrywanie wszystkich czynności wyborczych, jeszcze przed rozpoczęciem głosowania jak m.in. przygotowanie urny wyborczej, głosowanie aż do sporządzenia i wywieszenia przez komisje obwodowe protokołu z głosowania.

Karta do głosowania miałaby być jednym, jednostronnie zadrukowanym arkuszem. Ponadto PKW w uchwale miałaby określić ujednolicony wzór urny wyborczej. Ponadto w protokołach z głosowania byłaby informacja o przyczynach głosów nieważnych.

Sejm pracuje już nad projektem prezydenckim noweli Kodeksu wyborczego; do Sejmu trafił także projekt SLD zmian w Kodeksie. (PAP)

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA