REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe miasta od 2016 r.

Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia
Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. w Polsce przybędzie pięć nowych miast i dwie nowe gminy. Status miasta nadano miejscowościom: Lubycza Królewska, Urzędów, Siedliszcze (w woj. lubelskim) oraz Jaraczewo (woj. wielkopolskie) i Pieszyce (woj. dolnośląskie).

Pięć miejscowości: trzy w woj. lubelskim i po jednym w Wielkopolsce i woj. dolnośląskim - otrzymało status miasta – zdecydował rząd. Utworzone będą dwie nowe gminy, a granice kilku miast i gmin zmienione. Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

REKLAMA

O rozporządzeniach ws. nowych miast i gmin oraz zmian granic administracyjnych, wydanych we wtorek przez Radę Ministrów na posiedzeniu we Wrocławiu, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Status miasta nadano miejscowościom: Lubycza Królewska, Urzędów, Siedliszcze (w woj. lubelskim) oraz Jaraczewo (woj. wielkopolskie) i Pieszyce (woj. dolnośląskie).

Cztery z tych miejscowości już w przeszłości miały prawa miejskie, które utraciły. Obecnie pełnią funkcje miejskie, mają odpowiednią infrastrukturę (kanalizacja, wodociągi, sieć gazowa, oczyszczalnie ścieków), a ich mieszkańcy w większości utrzymują się z działalności pozarolniczej.

Zobacz również: Symbole jednostek samorządu terytorialnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku Pieszyc rząd zatwierdził zmianę polegającą na tym, że od obecnego miasta odłączona zostaną miejscowości Rościszów, Kamionki, Piskorzów, Bratoszów, a po zmianie granic administracyjnych od 1 stycznia 2016 r. status gm. Pieszyce zmieni się z miejskiej na miejsko-wiejską. Dokonanie zmiany wymagało najpierw odebrania statusu miasta gm. Pieszyce, następnie nadania statusu miasta miejscowości Pieszyce oraz określenia jego granic.

Redakcja poleca: Zamknięcie roku oraz instrukcja sporządzania sprawozdania finansowego za 2015 r. w jednostkach sektora finansów publicznych (książka)

Zmiany poprzedzone zostały konsultacjami wśród mieszkańców, którzy w znacznej większości wyrazili na nie zgodę.

Lubycza Królewska, położona na południowo–wschodnim krańcu woj. lubelskiego, niedaleko przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem, w przeszłości była już miastem - prawa miejskie uzyskała w 1759 r. i utrzymała je przez prawie 200 lat. Na przełomie XIX i XX w. funkcjonowały tu m.in fabryki zapałek i konserw jarzynowych. Miasteczko zamieszkiwało wtedy ok. tysiąca osób, z czego 92 proc. stanowili Żydzi. Podczas II wojny św. miasto zostało zniszczone, w latach 50. XX w. odbudowano je.

Starania o status miasta dla Lubyczy Królewskiej miejscowy samorząd prowadził od 2012 r. Wójt gminy Tomasz Leszczyński powiedział PAP, że chodzi nie tylko o historię i prestiż, ale i wymierne korzyści. „Jako miasto mamy szanse ubiegania się o środki z unijnych programów, np. Polska Wschodnia, przeznaczonych dla małych miast liczących do 15 tys. mieszkańców” – powiedział.

Miasto, które nowymi granicami administracyjnymi obejmie też przyległe miejscowości Dęby oraz Zatyle-Osada, będzie zamieszkiwać ok. 2,6 tys. osób.

REKLAMA

Urzędów - położony na zachodzie Lubelszczyzny - prawa miejskie uzyskał w 1405 r. W 1474 r. był siedzibą władz powiatu. W XVI i XVII w. miał prawo wyboru 2 posłów do sejmu w Warszawie. Tu odbywały się sejmiki województwa lubelskiego. Wraz z upadkiem Rzeczypospolitej przestał istnieć powiat urzędowski, a w 1869 r. Urzędów utracił prawa miejskie.

Inicjatywa przywrócenia miejscowości statusu miasta wyszła od Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej – podał wójt Urzędowa Jan Woźniak. „Uczynienie z Urzędowa miasta automatycznie nie przynosi dobrobytu, bo na dobrobyt trzeba pracować. Jest to jednak spełnienie aspiracji lokalnej społeczności” – powiedział.

W granicach administracyjnych Urzędowa od 1 stycznia 2016 r. mieszkać będzie 1,7 tys. osób, co stanowi ponad 19 proc. mieszkańców całej gminy.

Rząd zdecydował też o powstaniu dwóch nowych gmin. W woj. małopolskim, w pow. limanowskim zostanie utworzona gmina Szczawa, która powstanie przez wyłączenie z dotychczasowego obszaru gminy Kamienica. Siedzibą władz gminy będzie miejscowość Szczawa. Druga nowa gmina to Grabówka w woj. podlaskim, która powstanie poprzez wyłączenie z gminy Supraśl. Siedzibą władz nowej gminy będzie miejscowość Sobolewo.

REKLAMA

Rozporządzenie Rady Ministrów określa też zmiany granic administracyjnych innych miast i gmin. Z początkiem przyszłego roku zmienią się granice miast: Żarów (woj. lubelskie), Brzesko (woj. małopolskie), Pilawa (woj. mazowieckie), Jarocin i Jaraczewo (woj. wielkopolskie), Nowogard i Mieszkowice (woj. zachodniopomorskie).

Zmienione granice administracyjne będą też obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. w gminach: Gozdnica (woj. lubuskie), Węgliniec (woj. dolnośląskie), Jednorożec i Krasnosielec (woj. mazowieckie), Orzesze i Kobiór (woj. śląskie), Szczecin i Goleniów (woj. zachodniopomorskie). (PAP)

Polecamy serwis: Organizacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA