REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe miasta od 2016 r.

Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia
Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. w Polsce przybędzie pięć nowych miast i dwie nowe gminy. Status miasta nadano miejscowościom: Lubycza Królewska, Urzędów, Siedliszcze (w woj. lubelskim) oraz Jaraczewo (woj. wielkopolskie) i Pieszyce (woj. dolnośląskie).

Pięć miejscowości: trzy w woj. lubelskim i po jednym w Wielkopolsce i woj. dolnośląskim - otrzymało status miasta – zdecydował rząd. Utworzone będą dwie nowe gminy, a granice kilku miast i gmin zmienione. Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

REKLAMA

O rozporządzeniach ws. nowych miast i gmin oraz zmian granic administracyjnych, wydanych we wtorek przez Radę Ministrów na posiedzeniu we Wrocławiu, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Status miasta nadano miejscowościom: Lubycza Królewska, Urzędów, Siedliszcze (w woj. lubelskim) oraz Jaraczewo (woj. wielkopolskie) i Pieszyce (woj. dolnośląskie).

Cztery z tych miejscowości już w przeszłości miały prawa miejskie, które utraciły. Obecnie pełnią funkcje miejskie, mają odpowiednią infrastrukturę (kanalizacja, wodociągi, sieć gazowa, oczyszczalnie ścieków), a ich mieszkańcy w większości utrzymują się z działalności pozarolniczej.

Zobacz również: Symbole jednostek samorządu terytorialnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku Pieszyc rząd zatwierdził zmianę polegającą na tym, że od obecnego miasta odłączona zostaną miejscowości Rościszów, Kamionki, Piskorzów, Bratoszów, a po zmianie granic administracyjnych od 1 stycznia 2016 r. status gm. Pieszyce zmieni się z miejskiej na miejsko-wiejską. Dokonanie zmiany wymagało najpierw odebrania statusu miasta gm. Pieszyce, następnie nadania statusu miasta miejscowości Pieszyce oraz określenia jego granic.

Redakcja poleca: Zamknięcie roku oraz instrukcja sporządzania sprawozdania finansowego za 2015 r. w jednostkach sektora finansów publicznych (książka)

Zmiany poprzedzone zostały konsultacjami wśród mieszkańców, którzy w znacznej większości wyrazili na nie zgodę.

Lubycza Królewska, położona na południowo–wschodnim krańcu woj. lubelskiego, niedaleko przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem, w przeszłości była już miastem - prawa miejskie uzyskała w 1759 r. i utrzymała je przez prawie 200 lat. Na przełomie XIX i XX w. funkcjonowały tu m.in fabryki zapałek i konserw jarzynowych. Miasteczko zamieszkiwało wtedy ok. tysiąca osób, z czego 92 proc. stanowili Żydzi. Podczas II wojny św. miasto zostało zniszczone, w latach 50. XX w. odbudowano je.

Starania o status miasta dla Lubyczy Królewskiej miejscowy samorząd prowadził od 2012 r. Wójt gminy Tomasz Leszczyński powiedział PAP, że chodzi nie tylko o historię i prestiż, ale i wymierne korzyści. „Jako miasto mamy szanse ubiegania się o środki z unijnych programów, np. Polska Wschodnia, przeznaczonych dla małych miast liczących do 15 tys. mieszkańców” – powiedział.

Miasto, które nowymi granicami administracyjnymi obejmie też przyległe miejscowości Dęby oraz Zatyle-Osada, będzie zamieszkiwać ok. 2,6 tys. osób.

REKLAMA

Urzędów - położony na zachodzie Lubelszczyzny - prawa miejskie uzyskał w 1405 r. W 1474 r. był siedzibą władz powiatu. W XVI i XVII w. miał prawo wyboru 2 posłów do sejmu w Warszawie. Tu odbywały się sejmiki województwa lubelskiego. Wraz z upadkiem Rzeczypospolitej przestał istnieć powiat urzędowski, a w 1869 r. Urzędów utracił prawa miejskie.

Inicjatywa przywrócenia miejscowości statusu miasta wyszła od Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej – podał wójt Urzędowa Jan Woźniak. „Uczynienie z Urzędowa miasta automatycznie nie przynosi dobrobytu, bo na dobrobyt trzeba pracować. Jest to jednak spełnienie aspiracji lokalnej społeczności” – powiedział.

W granicach administracyjnych Urzędowa od 1 stycznia 2016 r. mieszkać będzie 1,7 tys. osób, co stanowi ponad 19 proc. mieszkańców całej gminy.

Rząd zdecydował też o powstaniu dwóch nowych gmin. W woj. małopolskim, w pow. limanowskim zostanie utworzona gmina Szczawa, która powstanie przez wyłączenie z dotychczasowego obszaru gminy Kamienica. Siedzibą władz gminy będzie miejscowość Szczawa. Druga nowa gmina to Grabówka w woj. podlaskim, która powstanie poprzez wyłączenie z gminy Supraśl. Siedzibą władz nowej gminy będzie miejscowość Sobolewo.

REKLAMA

Rozporządzenie Rady Ministrów określa też zmiany granic administracyjnych innych miast i gmin. Z początkiem przyszłego roku zmienią się granice miast: Żarów (woj. lubelskie), Brzesko (woj. małopolskie), Pilawa (woj. mazowieckie), Jarocin i Jaraczewo (woj. wielkopolskie), Nowogard i Mieszkowice (woj. zachodniopomorskie).

Zmienione granice administracyjne będą też obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. w gminach: Gozdnica (woj. lubuskie), Węgliniec (woj. dolnośląskie), Jednorożec i Krasnosielec (woj. mazowieckie), Orzesze i Kobiór (woj. śląskie), Szczecin i Goleniów (woj. zachodniopomorskie). (PAP)

Polecamy serwis: Organizacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA