REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do ŚDM nie stosuje się ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych

Prawo fot. Fotolia
Prawo fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do wydarzeń religijnych, takich jak Światowe Dni Młodzieży nie stosuje się ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Warunki bezpieczeństwa sanitarnego oraz higienicznego określi zatem specjalna ustawa.

Specustawa na ŚDM: ułatwienia w tworzeniu miejsc noclegowych

1 natrysk na 100 użytkowników, 1 umywalka na 33 osoby - tymczasowe campingi i pola biwakowe dla uczestników Światowych Dni Młodzieży będą musiały spełnić przynajmniej wymagania określone dla obiektów jednogwiazdkowych - zakłada projekt specustawy na ŚDM.

REKLAMA

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, w dniach 26-31 lipca; weźmie w ich udział papież Franciszek. Może w nich uczestniczyć nawet 2,5 mln pielgrzymów.

Projekt ustawy przygotowanej w związku z tym wydarzeniem ma ułatwić organizację i właściwe zabezpieczenie ŚDM. Jak tłumaczą autorzy projektu, specustawa potrzebna jest m.in. tego względu, że do wydarzeń o charakterze religijnym, choćby tak licznych i złożonych organizacyjnie jak ŚDM, nie stosuje się przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Dlatego konieczne jest stworzenie szczególnych rozwiązań prawnych umożliwiających zapewnienie bezpieczeństwa, w tym medycznego, porządku publicznego oraz wsparcie podmiotów realizujących zadania związane z organizacją ŚDM, np. samorządów.

Redakcja poleca: Rodzina 500+ (PDF)

Projekt, przygotowany w KPRM, w zeszłym tygodniu opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji; w czwartek przyjął go Komitet Stały Rady Ministrów, na jednym z najbliższych posiedzeń ma zająć się nim rząd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W projekcie określono m.in. minimalne wymagania w zakresie bezpieczeństwa higienicznego i sanitarnego dla zorganizowanych wyłącznie na potrzeby uczestników ŚDM tymczasowych campingów i pól biwakowych oraz obiektów noclegowych, w szczególności w placówkach oświatowych, remizach lub obiektach sportowych.

Przyjęto, że tymczasowe campingi i pola biwakowe powinny spełniać co najmniej minimalne wymagania określone w przepisach dla tego typu obiektów kategorii jedna gwiazdka, zaś tymczasowe obiekty noclegowe - minimalne wymagania co do wyposażenia określone dla obiektów wynajmujących miejsca noclegowe w pomieszczeniach wspólnych.

Oznacza to, że organizatorzy campingów i pól biwakowych powinni zapewnić 1 natrysk na 100 użytkowników, 1 umywalkę na 33 osoby, 1 ustęp na 33 osoby - w przypadku kobiet, a w przypadku mężczyzn - na 50 osób, 1 pisuar na 100 osób. Nie będzie natomiast wymagane spełnienie minimalnych wymogów w zakresie powierzchni obozowania oraz ogrodzenia.

Z kolei w przypadku obiektów noclegowych, typu szkoły czy remizy powinny być zapewnione wymagania w zakresie minimalnej powierzchni (2,5 m kw. na osobę, a w przypadku łóżek piętrowych - 1,5 m kw. na osobę) oraz dostępu do węzła higieniczno-sanitarnego (15 osób na 1 węzeł).

Dla zapewnienia tych wymagań dopuszczalne będzie zastosowanie rozwiązań doraźnych, zwłaszcza w postaci kontenerów sanitarnych z kabinami natryskowymi i umywalkami podłączonymi do sieci wodno-kanalizacyjnej.

Uczestnicy ŚDM będą zakwaterowani u rodzin, a także w szkołach, internatach i w innych tego typu placówkach oraz na campingach.

Pielgrzymi będą lokowani nie tylko na terenie Krakowa, ale i w pozostałych strefach zakwaterowania: w gminach pod Krakowem, w Diecezji Tarnowskiej w dekanatach: Bochnia, Brzesko i Szczepanów, w Diecezji Kieleckiej w dekanatach Miechów, Skała, Słomniki, Proszowice, Kazimierza Wielka, Skalbmierz oraz w Archidiecezji Katowickiej w dekanacie Mysłowice.

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA