REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady finansowania POZ - pilotaż od połowy 2017 roku

Nowe zasady finansowania POZ - pilotaż od połowy 2017 roku
Nowe zasady finansowania POZ - pilotaż od połowy 2017 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że od połowy 2017 roku prowadzony będzie program pilotażowy odnośnie nowego sposobu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Oprócz stawki kapitacyjnej jednostki POZ mają otrzymywać różne dodatki. Zmienią się ponadto zasady finansowania badań dodatkowych i wizyt u specjalistów.

Zdaniem Radziwiłła obecny system finansowania POZ, w którym lekarze, pielęgniarki i położne dostają wynagrodzenie za każdego pacjenta zapisanego na ich listę (tzw. stawka kapitacyjna), nie zachęca ich do aktywności. Resort chce, by oprócz stawki kapitacyjnej, POZ otrzymywały dodatkowe finansowanie, np. dodatek motywacyjny za osiągnięcie kryteriów jakości opieki oraz dodatki za wyniki leczenia pacjentów z niektórymi chorobami przewlekłymi.

REKLAMA

REKLAMA

MZ planuje zmienić także zasady finansowania badań dodatkowych i wizyt u specjalistów. "Dzisiaj czasami narzeka się, że lekarz POZ, który otrzymuje środki - ale nigdzie nie wyznaczone - na badania dodatkowe, nie jest zachęcany do kierowania na badania, a raczej zachęcany do tego, żeby te środki spożytkować w swojej praktyce. Bez względu na skalę takich sytuacji, nie może tak być" - powiedział Radziwiłł.

Ministerstwo chce, by budżet ten był w dyspozycji POZ i mógł być wykorzystany jedynie na badania i wizyty u lekarzy specjalistów. "Chodzi o to, żeby związek między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą był bardziej wyraźny" - powiedział Radziwiłł.

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

Zaznaczył, że początkowo rozwiązania te będą wprowadzone w formie pilotażu. "Plan jest taki, żeby od połowy przyszłego roku POZ kontraktować właśnie w taki sposób w niektórych obszarach tego pilotażu" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopytywany, czy to rozwiązanie oznacza, że pacjent nie będzie miał możliwości wyboru lekarza specjalisty, Radziwiłł odpowiedział, że "nie jest to jeszcze przesądzone".

"Są różne możliwości - może być tak, że pacjent pójdzie do dowolnego lekarza specjalisty, a może do wskazanego. W większości krajów, gdzie tego typu rozwiązania są obecne, lekarz POZ i lekarze specjaliści tworzą sprawnie współpracujący zespół. Nie powinno być tak, że pacjenci korzystają z pomocy lekarzy specjalistów w sposób zupełnie niezorganizowany. Szansę na dużo lepsze efekty terapii i skoordynowaną opiekę daje sytuacja, w której lekarz rodzinny zamawiający usługę w postaci konsultacji, wskazuje tego lekarza, z którym ma dobry kontakt" - powiedział.

Podkreślił też konieczność dobrego przepływu informacji o stanie zdrowia pacjenta pomiędzy lekarzami POZ, specjalistami i szpitalem. Wskazał, że resort chce, by taka wymiana niezbędnych danych odbywała się za pomocą systemu informatycznego. Minister zaznaczył jednak, że jest to możliwe również w tradycyjny sposób, np. poprzez karty informacyjne i karty zleceń.

Zdaniem Radziwiłła, obecnie wielu pacjentów, zwłaszcza z chorobami przewlekłymi, niepotrzebnie korzysta z porad u specjalistów, których bez problemu mogliby udzielać lekarze POZ. Ocenił, że takie postępowanie jest niebezpieczne w przypadku, gdy brakuje jednego koordynatora leczenia, ponieważ specjaliści, do których zgłasza się pacjent, często nie wiedzą o leczeniu już zaleconym przez innego lekarza.

"Jest to także nierealne z punktu widzenia ekonomicznego i organizacyjnego, ponieważ nigdy nie będzie nas stać na to, żeby każdemu pacjentowi z nadciśnieniem tętniczym zapewnić ciągłą opiekę kardiologa, a każdemu pacjentowi z niepowikłaną cukrzycą typu 2 zapewnić diabetologa, który przyjmowałby go co dwa, trzy miesiące w zasadzie tylko po to, żeby przepisać mu kolejną dawkę leku" - powiedział minister.

Wskazał, że takie leczenie powinno być prowadzone w POZ. "Nie chcemy tego robić na siłę, ale chcemy przekonać pacjentów, że to jest po prostu dla nich lepsze rozwiązanie" - zaznaczył.

Proszony o komentarz do krytycznych opinii o niektórych rozwiązaniach zaproponowanych w projekcie, Radziwiłł ocenił, że obawy wynikają m.in. z tego, że wiele podmiotów nauczyło się już funkcjonować w obecnym systemie, choć ma on "wiele ułomności".

"Czerwona lampka projektodawcom jakiegoś rozwiązania powinna się zapalać wtedy, kiedy wszyscy byliby absolutnie zgodni, że to jedyny najlepszy kierunek, jaki można wybrać, bo to by w znacznej mierze dowodziło, że rozwiązanie jest niewystarczająco przez wszystkich przeanalizowane. W każdej sytuacji należy się liczyć z konsekwencjami, oceniać możliwości, plusy i minusy" - powiedział. Podkreślił, że resort jest otwarty na dyskusje o ostatecznym kształcie projektu.

Olga Zakolska (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA