REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego

Nie będzie zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego./ fot. Fotolia
Nie będzie zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Organ administracji nadal musi informować organizację społeczną o wszczynanych postępowaniach. Sejm był przeciwny wykreśleniu z KPA przepisu dot. organizacji społecznych.

Za odrzuceniem przedłożenia zagłosowało 296 posłów. Przeciw było 136, a dwoje wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Projekt powstał w sejmowej komisji do spraw petycji. Impulsem do jego napisania był jeden z elementów petycji, którą skierowało do Sejmu Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" z Warszawy.

Zgodnie z projektem, z Kpa zostałby wykreślony przepis, który mówi, że "organ administracji publicznej, wszczynając postępowanie w sprawie dotyczącej innej osoby, zawiadamia o tym organizację społeczną, jeżeli uzna, że może ona być zainteresowana udziałem w tym postępowaniu ze względu na swoje cele statutowe, i gdy przemawia za tym interes społeczny".

REKLAMA

Jak napisano w uzasadnieniu, w literaturze prawniczej podkreśla się niejasny zakres obowiązku opisanego w Kpa. Brakuje bowiem jednoznacznego określenia, czy obowiązek ten dotyczy wszystkich możliwych organizacji, czy też krąg tych organizacji może być swobodnie definiowany przez organ administracji.

Autorzy projektu uważają, że istnienie tego przepisu stwarza potencjalnie podstawę do kwestionowania rozstrzygnięć administracyjnych z powodów formalnych, gdy organ nie dopełnił obowiązku zawiadomienia organizacji społecznej, a jego stosowanie może prowadzić do zbędnego, znacznego wydłużenia postępowania. W uzasadnieniu napisano także, że usuwany przepis w praktyce administracji publicznej jest martwy i brak jest informacji o nawet sporadycznych przypadkach jego stosowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo że projekt był wspólnym przedłożeniem komisji ds. petycji, w pierwszym czytaniu w Sejmie, które odbyło się w grudniu 2016 r., spotkał się z krytyką. Wniosek o jego odrzucenie złożyło PiS, "duże wątpliwości" zgłaszał klub Kukiz'15, a Nowoczesna oceniła, że prace nad projektem są niezasadne. PO i PSL wnioskowały o skierowanie projektu do dalszych prac.

REKLAMA

PiS argumentowało, że kwestionowany przepis nie nakłada na organy administracji obowiązku zawiadamiania organizacji społecznych, lecz jedynie upoważnia do tego. Zdaniem PiS uchwalenie nowelizacji mogłoby stanowić "istotne ograniczenie dla organów administracji publicznej", które obecnie mogą zawiadamiać organizacje społeczne o postępowaniach.

Według klubu Kukiz'15, przedłożenie w sposób zasadniczy ogranicza możliwość zaproszenia organizacji społecznych do postępowania administracyjnego. Nowoczesna zarzuciła wnioskodawcom niekonsekwencję, bo albo przepis jest martwy, albo stanowi potencjalną podstawę do kwestionowania rozstrzygnięć administracyjnych z powodów formalnych.

PO wskazywała, że organizacje społeczne mogą przystępować do postępowań administracyjnych na podstawie innych przepisów oraz że przepis jest sformułowany nieprecyzyjnie, co sprawia, że nikt z niego nie korzysta, ale jednak jest on potencjalnym zagrożeniem, że proces administracyjny będzie się przeciągał.

Przedstawiciel PSL zauważył natomiast, że może zamiast usuwać wadliwy przepis, lepiej jest zastąpić go innym, precyzyjnie sformułowanym.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA