REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego

Ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego./ fot. Fotolia
Ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Samorządowcy z woj. śląskiego zabierają się już do pracy nad utworzeniem metropolii. Po 27 latach starań samorządowcy dostali zielone światło.

Samorządowcy z woj. śląskiego, odnosząc się do przyjętego w czwartek przez Sejm projektu ustawy metropolitalnej, zapowiadają współpracę m.in. przy przygotowywaniu wniosku o utworzenie metropolii. Akcentują, że jedynie ich współdziałanie pozwoli uczynić metropolię silną.

REKLAMA

Ustawę metropolitalną dla woj. śląskiego Sejm uchwalił w czwartek wieczorem 432 głosami (przy jednym przeciwnym i sześciu wstrzymujących). Podczas spotkania zorganizowanego w czasie głosowania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślił, że to dla woj. śląskiego chwila historyczna.

„To w zasadzie jednogłośne głosowanie pokazuje, jak ważny ten projekt ustawy jest dla naszego województwa, ale też dla rozwoju całego państwa” - mówił Wieczorek. Dziękował samorządowcom za prace nad założeniami ustawy, rządowi, który przygotował rządowy projekt ustawy oraz regionalnym parlamentarzystom.

Zobacz również: Ustrój i jednostki

Przewodnicząca zrzeszającego największe zainteresowane metropolią miasta regionu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, również dziękowała rządowi, wojewodzie, samorządowcom i parlamentarzystom. Przypomniała, że Związek powstał przed laty właśnie dla utworzenia metropolii. „Czekamy jeszcze na kolejne decyzje, podpisy, ale my, samorządowcy, bierzemy się już do pracy” - zadeklarowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy zacznie działać metropolia w woj. śląskim

REKLAMA

Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych od lat postulowały samorządy konurbacji katowickiej. Zgodnie z obecnymi planami rządu ustawa – po przejściu przez Senat i podpisie prezydenta - powinna zostać opublikowana na przełomie marca i kwietnia br.; metropolia w woj. śląskim powstać na jej gruncie 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r.

Zgodnie z ustawą, prezydent Katowic jest zobowiązany do przygotowaniu do końca czerwca w imieniu zainteresowanych miast wniosku o utworzenie związku metropolitalnego, którego elementem powinno być m.in. określenie szacunkowych planów dochodów i wydatków związku metropolitalnego w kolejnych dwóch latach budżetowych następujących po wydaniu rozporządzenia. Pytany o związane z tym przygotowania wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula przyznał podczas spotkania, że nie ma tu wcześniej przećwiczonego schematu działań.

„Odkrywamy tu pewne obszary i mówienie o szczegółach to troszeczkę za wcześnie. Jest tu oczywiście określona rola prezydenta Katowic, ale nie wyobrażam sobie, aby te działania były podejmowane jednoosobowo, jednostkowo. Prezydent Katowic powinien firmować te pewne działania, natomiast realną siłą tej metropolii będzie, jeżeli będziemy działali wspólnie zgadzając się w podstawowych, kardynalnych sprawach” - zaznaczył Sobula.

„To wymaga, abyśmy naszych partnerów z metropolii pierwszych informowali o naszych propozycjach. Myślę, że tu GZM, który wykazał swoją dużą skuteczność na etapie przygotowywania projektu ustawy i pracy parlamentu nad nią, jest właściwym miejscem, by dalej w ten sposób pracować nad tymi rozwiązaniami” - uznał wiceprezydent Katowic.

REKLAMA

Również Mańka-Szulik w tym kontekście oceniła, że do końca roku – czyli do czasu rozpoczęcia działalności przez metropolię – GZM ma do wypełnienia jeszcze szereg zadań, przede wszystkim konsultacyjnych. Podkreśliła, że grupujący 13 miast na prawach powiatu Związek powinien do tego procesu doprosić także pozostałe, mniejsze, zainteresowane metropolią samorządy.

„Oczywiście rola Katowic jest ogromna, ale do tej pory pracowaliśmy zespołowo, więc jestem przekonana, że zespołowo będziemy też wykonywać kolejne kroki” - zaznaczyła prezydent Zabrza. „Przed nami m.in. kwestia omówienia budżetu, wskazania kierunków działania związku metropolitalnego; myślę że Katowice będą wsłuchiwały się tu w głosy pozostałych miast” - dodała.

Zobacz: Prawo administracyjne

Odnosząc się do tworzenia i przyszłego funkcjonowania metropolii Sobula zaakcentował potrzebę, by metropolia proponowała rozwiązania będące wypadkową i kompromisem potrzeb i interesów jej członków, którzy muszą mieć poczucie, że są one wysłuchiwane i analizowane. Wskazał, że przykład płynie tu z przeszłości GZM, której – jak mówił – epizody pokazywały, że „jeśli nie ma jedności, to skuteczność jest znacznie niższa”. „Za duża stawka, abyśmy to odpuścili” - dodał.

Główne zadania metropolii

Pytany o główne sfery działalności metropolii Sobula wymienił cztery główne zadania: optymalizację, usprawnienie i modernizację publicznego transportu zbiorowego, promocji całego regionu rozumianej też jako zaprzestanie wewnętrznej konkurencji miast na rzecz wzajemnego wsparcia, a także ład przestrzenny – związany ze wspólnymi standardami planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju całego regionu.

„Te trzy cele można by zawrzeć w czwartym, jakim jest rozwój społeczny o gospodarczy. Te trzy składowe mogą się złożyć na to, że za kilka czy kilkanaście lat – bo bezwład takiego dużego organizmu jest całkiem spory – będziemy w stanie powiedzieć, że warto było, że się udało i są efekty" - zaznaczył.

Wiceprezydent Katowic zadeklarował przy tym, że zarówno prezydent miasta Marcin Krupa, jak i samo miasto, są dobrze przygotowane do wypełnienia zadań, które ceduje na nie ustawa. „Zapewniam, że dzisiejszy historyczny moment to pewna cezura czasowa, w której oficjalnie można podjąć działania: jesteśmy do nich przygotowani” - podkreślił Sobula.

Związany z woj. śląskim wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w rozmowie z PAP zaakcentował, że dopiero teraz, po 27 latach starań, samorządy dostają narzędzie do tworzenia metropolii. „Dzisiaj można powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość zrealizowało obietnicę, której nie zrealizował nikt przez 27 lat” - stwierdził. „Obiecaliśmy, że od lipca ruszy ten organizm i on ruszy” - zapewnił.

Wiceminister Wójcik wyraził przekonanie, że samorządy regionu dadzą sobie radę z utworzeniem metropolii, choć – jak zastrzegł – będzie to wymagało ich współpracy. „To jest 250 mln zł rocznie (planowany ustawą dochód metropolii z udziału w podatku PIT jej mieszkańców – PAP), to są dodatkowe pieniądze ze składek, to są nowe inwestycje. A trzeba mieć świadomość, że region jest dziś naprawdę w trudnej sytuacji – to dla niego dzisiaj przełomowy moment: impuls dany w sali sejmowej, żeby Śląsk zaczął się rozwijać” - podkreślił.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA