REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zacznie działać w 2017 r.?

Czy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zacznie działać w 2017 r.?/ fot. Fotolia
Czy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zacznie działać w 2017 r.?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ma na celu podniesienie poziomu umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce. NAWA ma prowadzić m.in. politykę stypendialną, współpracować z polskimi i zagranicznymi podmiotami działającymi w szkolnictwie wyższym.

Wspieranie międzynarodowej wymiany akademickiej, upowszechnianie informacji o polskim szkolnictwie to niektóre z zadań nowej instytucji - Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Projektem powołującej ją ustawy zajmie się we wtorek Rada Ministrów.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. NAWA ma być wyspecjalizowaną agencją rządową, podnoszącą poziom umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i polskiej nauki.

"Będzie to agencja, która w sposób przemyślany i zgodny ze strategicznymi celami państwa prowadzić będzie politykę stypendialną: dofinansowanie wyjazdów polskich naukowców za granicę, finansowanie stypendiów dla zagranicznych studentów, doktorantów, postdoców. Liczę też, że dzięki tej instytucji uda się sprowadzić do Polski wielu świetnie zapowiadających się młodych naukowców, którzy wyjechali z Polski i pracują na uniwersytetach całego świata" - mówił PAP szef resortu nauki Jarosław Gowin, zapowiadając powstanie Agencji.

REKLAMA

Podstawową przyczyną tworzenia Agencji jest niski poziom umiędzynarodowienia polskiego sektora szkolnictwa wyższego i nauki. Sytuacja ta - jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy - ma wiele przyczyn, ale jedną z nich jest niedoskonałość prowadzonej w tym zakresie polityki państwa; niewydajna struktura stypendiów rządowych i brak sprawnego mechanizmu finansowania oraz spójnych ram instytucjonalno-prawnych dla wymiany akademickiej.

Kluczowym zadaniem Agencji ma być inicjowanie programów stypendialnych dla studentów, doktorantów, pracowników naukowych i nauczycieli akademickich. NAWA ma też współpracować z polskimi i zagranicznymi podmiotami działającymi w szkolnictwie wyższym i nauce. Do jej zadań będzie należało też prowadzenie spraw dotyczących uznawalności wykształcenia i upowszechnianie języka polskiego poza granicami kraju. Agencja będzie też obsługiwała administracyjnie i finansowo Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Ponadto inne ministerstwa czy jednostki samorządu terytorialnego będą mogły powierzyć Agencji obsługę własnych programów stypendialnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wraz z powołaniem NAWY zlikwidowane zostanie Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, które dotychczas realizowało zadania związane z umiędzynarodowieniem polskiego szkolnictwa wyższego. Pracownicy Biura staną się pracownikami Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Działalnością Agencji - jak wynika z projektu ustawy - będzie kierował dyrektor, powoływany i odwoływany przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego na pięcioletnią kadencję. Zadania opiniodawczo-doradcze będzie pełniła Rada Agencji. Będzie składała się ona z ośmiu członków reprezentujących m.in.: ministrów właściwych do spraw zagranicznych, gospodarki, Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej czy Krajową Reprezentację Doktorantów. Kadencja Rady ma trwać cztery lata.

Jak mówił minister nauki, w pierwszym roku działalności budżet NAWY będzie wynosił ok. 150 mln zł, a od 2019 r. kwota ta ma wzrosnąć do co najmniej 250 mln zł. Na realizację zadań Agencji - według założeń resortu nauki - mają posłużyć środki z likwidowanego programu "Studia dla wybitnych". Program ten, przyjęty jeszcze przez rząd Ewy Kopacz, miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie nauki na najlepszych uczelniach świata.

Zobacz również: Oświata

Według projektu ustawy NAWA ma zacząć działalność od 1 października 2017 roku. Część przepisów ma wejść w życie w styczniu i lutym 2018 r.

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki, o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Narodowym Centrum Nauki (NCN). Zmiany mają umożliwić wyłączenie procedury przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym oraz przyznawania środków finansowych w konkursach NCN i NCBR z części przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Zaproponowane zmiany - jak czytamy w uzasadnieniu noweli - mają przyczynić się do usprawnienia procesu przyznawania kategorii naukowej oraz środków finansowych w konkursach NCN i NCBR.

"Ze specyfiki postępowań konkursowych zarówno Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jak i Narodowego Centrum Nauki wynika, że nie mają one charakteru zindywidualizowanego tak, jak w przypadku typowych postępowań administracyjnych" - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji. Jak wyjaśniają twórcy projektu, odmienność sposobu przyznawania kategorii naukowej oraz środków finansowych przez NCBiR i NCN w stosunku do reguł określonych w kodeksie postępowania administracyjnego sprawia, że części przepisów tego kodeksu nie można w tych przypadkach stosować.

Projekt ustawy reguluje także inne kwestie m.in. wprowadza w ustawie o NCBiR i ustawie o NCN konieczność określenia w umowie o realizacji i finansowaniu projektu warunków wypowiedzenia i odstąpienia od umowy. Nowela ustawy ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA