REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drewniane budownictwo mieszkaniowe

Drewniane budownictwo mieszkaniowe./ fot. Fotolia
Drewniane budownictwo mieszkaniowe./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lasy Państwowe już niedługo utworzą krajowe Centrum Promocji Drewna. Centrum będzie miało za zadanie doradzać jak wybudować dom z drewna.

4 września w Ministerstwie Środowiska została zorganizowana konferencja interesariuszy zatytułowana „Rola Lasów Państwowych w promowaniu drewnianego budownictwa mieszkaniowego”.

REKLAMA

Konferencja odbyła się z udziałem ministra środowiska prof. Jana Szyszko, wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych dr.  Konrada Tomaszewskiego, wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artura Michalskiego, wiceprezesa zarządu Banku Ochrony Środowiska Dariusza Grylaka oraz przedstawicieli przedsiębiorców.

Minister Jan Szyszko otwierając konferencję, podkreślił:

REKLAMA

„Nasze działania w zakresie drewnianego budownictwa wpisują się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020. Chcemy wykorzystywać zasoby przyrodnicze Polski dla rozwoju kraju. Budownictwo drewniane, jako element ekobudownictwa, to jeden z sektorów strategicznych naszej gospodarki. Działania te przyczynią się także do realizacji polityki klimatycznej prowadzonej przez resort środowiska”. 

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski dodał, że promowanie budownictwa drewnianego jest dobrą inicjatywą, również w kontekście programu Mieszkanie +. Jednocześnie zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby współpraca międzyresortowa doprowadziła do wyeliminowania barier formalno-prawnych dla rozwoju branży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Środowisko

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski uwypuklił rolę Lasów Państwowych w realizacji projektów na rzecz ochrony klimatu oraz zadeklarował wsparcie dla stowarzyszeń działających w branży.

Program kredytowy dla inwestorów indywidualnych

REKLAMA

Jednym z elementów współpracy resortu środowiska jest gotowy do uruchomienia program wsparcia dla inwestorów indywidualnych. To pierwszy na polskim rynku program kredytowy dostosowany do budowania w technologii drewnianej. Pozwoli on spopularyzować drewno jako materiał do budowy domów jednorodzinnych.

Oferta finansowa programu kredytowego dla inwestorów indywidualnych została przygotowana przez Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). Kredyt opracowany pod kątem budownictwa drewnianego charakteryzuje się częstotliwością wypłaty transz dostosowaną do procesu technologicznego produkcji domu z drewna. Z rozeznania rynkowego BOŚ wynika, że wśród potencjalnych inwestorów występuje duże zainteresowanie tego typu produktem, a jego obecny brak znacznie spowalnia proces realizacji inwestycji z wykorzystaniem środków pochodzących z kredytu hipotecznego.

Jednocześnie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwają prace nad uruchomieniem dodatkowych instrumentów wsparcia dla budownictwa drewnianego i budownictwa energooszczędnego.

„Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”

Lasy Państwowe, oprócz wsparcia merytorycznego dla programu kredytowego, będą także inwestować bezpośrednio w drewniane budownictwo. 

Podczas konferencji dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podkreślił:

„Lasy Państwowe planują  zainwestować w wielorodzinne budynki drewniane, które zostaną zbudowane na zarządzanych przez nie gruntach. To projekt o nazwie Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą. Mieszkania te będą wynajmowane na wolnym rynku”.

Lasy Państwowe już w tym roku rozpoczęły proces inwestycyjny i wybudowały ponad 50 budynków w technologii drewnianej. Określiły także standard techniczny, jaki powinny spełniać tego typu obiekty. Ponadto przeszkoliły ponad 300 swoich pracowników z zakresu procesu inwestycyjnego wykorzystującego drewno jako surowiec budowlany.

Zobacz: Rozwój i promocja

Z myślą o przyszłych inwestorach, w najbliższym czasie Lasy Państwowe utworzą krajowe Centrum Promocji Drewna, gdzie będzie można uzyskać kompleksową wiedzę, jak wybudować dom z drewna oraz informacje o dostępnych instrumentach wsparcia.

List intencyjny

W celu intensyfikacji działań na rzecz rozwoju drewnianego budownictwa w Polsce minister Jan Szyszko oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podpisali list intencyjny. Obie strony wyrażają w nim gotowość do podjęcia współpracy merytorycznej w ramach projektu „Polskie domy drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”. Dążyć będą także do stworzenia ogólnokrajowych instrumentów wsparcia dla rozwoju tego typu budownictwa w Polsce.

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

W ramach współpracy zostanie powołany zespół roboczy. W jego skład wejdą m.in.: przedstawiciele administracji rządowej, branży budowlanej, instytutów badawczych, uczelni oraz eksperci zewnętrzni.

Korzyści środowiskowe

Obecnie większość krajowej produkcji domów drewnianych znajduje swoich odbiorców w krajach Europy Zachodniej. Współpraca resortu środowiska oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa ma natomiast na celu umożliwienie jak najszerszego rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce. Potencjał branży jest ogromny, a przedsięwzięcia tego typu niosą ze sobą także szereg korzyści środowiskowych. Drewno to bowiem najbardziej ekologiczny surowiec budowlany. Jego zastosowanie w budownictwie przyczynia się do poprawy bilansu węgla oraz do ochrony klimatu.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA