REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od stycznia 2018 r. wszystkie sklepy w niedziele zamknięte

Od stycznia 2018 r. wszystkie sklepy w niedziele zamknięte./ fot. Fotolia
Od stycznia 2018 r. wszystkie sklepy w niedziele zamknięte./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trwają prace nad projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Co się zmieni? Jakie sankcje grożą za złamanie zakazu?

Wątpliwości dot. trybu prac nad projektem ws. handlu w niedziele rozstrzygnie Biuro Analiz Sejmowych i legislatorzy - mówi PAP szef podkomisji ds. rynku pracy Janusz Śniadek (PiS). Według niego w przyszłym tygodniu projektem zajmie się sejmowa komisja polityki społecznej.

REKLAMA

Na portalu wiadomoscihandlowe.pl ukazała się informacja, że pracownicy Biura Legislacyjnego Sejmu mają wątpliwości co do zgodności z regulaminem Sejmu trybu prac nad projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. "Sprawa jest na tyle poważna, że może opóźnić wejście w życie nowych przepisów (planowane na styczeń 2018 r.)" - napisano.

REKLAMA

Jak wyjaśniono, chodzi o poprawkę zmieniającą przepisy szeregu innych ustaw, w tym trzech kodeksów: pracy, karnego i postępowania w sprawach o wykroczenia. "Regulamin Sejmu dokładnie określa, w jaki sposób wprowadzane mogą być tego rodzaju zmiany. Przewidziany jest specjalny, odrębny tryb. W tym wypadku - zdaniem niektórych - zapisy regulaminu Sejmu mogły zostać złamane" - czytamy.

"Jest normą, że w ustawach wprowadza się odniesienia do innych przepisów powiązanych, wprowadza pewne pojęcia, żeby czytelnik tamtej ustawy był zorientowany, że pewne obszary regulowane są w innym dokumencie" - powiedział PAP Janusz Śniadek (PiS), przewodniczący podkomisji ds. rynku pracy, która zajmowała się projektem, pytany o te doniesienia. Podkreślił, że to ma charakter bardziej informacyjny "niż merytorycznie ingeruje w treść ustawy".

Polecamy: Zakaz handlu w niedziele i święta (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyznał, że podczas procedowania ustawy były "podnoszone takie zarzuty i ataki". "To będzie rozstrzygało biuro analiz, legislatorzy. Jesteśmy na początku procesu legislacyjnego i w tej chwili takie definitywne odpowiedzi i ataki są absolutnie przedwczesne" - powiedział poseł PiS.

Śniadek dodał, że podczas prac podkomisji pojawiły się także zarzuty, że "zmiany proponowane w tym projekcie wychodzą poza zakres ustawy". "Każdy czytelnik tej ustawy widzi, że jest wręcz przeciwnie - nastąpiło istotne zawężenie zakresu tej ustawy i taką opinię wyraża także Biuro Legislacyjne" - podkreślił.

"Ponieważ ta ustawa, która w tej chwili jest po poprawkach, została w dużym stopniu zawężona w stosunku do projektu obywatelskiego, różne osoby o różnych motywacjach - również lobby wielkich sklepów - wymyśla takie niestworzone rzeczy" - powiedział przewodniczący podkomisji.

"Na tym etapie tego typu oskarżenia i zarzuty traktuję tylko i wyłącznie jako specyficzny i mocny lobbing przeciwko tej ustawie" - podkreślił Śniadek.

"Będą dalsze etapy procedowania, drugie czytanie, Senat. Dołożymy wszelkich starań, żeby stanowione prawo było jak najlepszej jakości" - uspokajał Śniadek.

"Wszystkie sprawy, które były podnoszone, będą analizowane i odpowiedź na nie na pewno usłyszymy na komisji sejmowej, która będzie w przyszłym tygodniu w czwartek" - podsumował poseł PiS.

Zgodnie z proponowanymi poprawkami do projektu ustawy dot. handlu w niedziele handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Będzie można również handlować w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Zakazowi handlu nie podlegałyby m.in. stacje paliw, kwiaciarnie, placówki prowadzone przez właściciela, apteki oraz punkty apteczne.

REKLAMA

Posłowie poszerzyli ten katalog. Zgodnie z poprawkami zakaz handlu nie obowiązywałby także m.in. w sklepach i platformach internetowych, w strefach wolnocłowych, w punktach, w których przeważająca działalność polega na sprzedaży prasy. Posłowie chcą zezwolenia na handel w niedziele także w placówkach pocztowych, hurtowniach farmaceutycznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt.

Zaproponowano, aby osoba, która "wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie takiej pracy pracownikowi lub zatrudnionemu" podlegała karze grzywny w wys. od 1 tys. do 100 tys. zł.(PAP)

autor: Katarzyna Fiuk

edytor: Sonia Sobczyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    REKLAMA

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA