REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na ochronę zdrowia 2018 r.

Wydatki na ochronę zdrowia 2018 r./ fot. Fotolia
Wydatki na ochronę zdrowia 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Wzrost będzie stopniowy.

Szybszy wzrost nakładów na ochronę i osiągnięcie 6,8 proc. PKB w 2023 r. - przewiduje jedna z trzech poprawek, jakie organizacje pacjentów zaproponowały do rządowego projektu ws. wzrostu nakładów na zdrowie.

REKLAMA

Polecamy: Nowe Prawo wodne z uzasadnieniem rządowym (książka)

REKLAMA

Na zaplanowanym na środę posiedzeniu komisji zdrowia ma odbyć się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. (zakłada on, że w 2018 r. na ten cel będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później 4,86 proc.). Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na świadczenia opieki zdrowotnej (m.in. na te, do których są najdłuższe kolejki).

Blisko 40 organizacji pacjentów wspólnie przygotowało propozycje trzech poprawek do rządowego projektu. Jak poinformowała PAP Fundacja Onkologiczna "Alivia", poseł klubu Kukiz'15 Jerzy Kozłowski zadeklarował, że zgłosi je komisji zdrowia. Poseł potwierdził taki zamiar.

Organizacje zaproponowały, by w przyszłym roku na ochronę zdrowia było przeznaczone 4,8 proc. PKB, a następnie finansowanie wzrastało corocznie o dodatkowe 0,4 proc. PKB. Docelowy poziom finansowania został wyznaczony na 6,8 proc. PKB; miałby on zostać osiągnięty w 2023 r., czyli do końca kolejnej kadencji Parlamentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W uzasadnieniu do poprawki organizacje wskazały, że 6,8 proc. PKB to średni poziom finansowania w państwach UE, który pozwala na zabezpieczenie odpowiedniej dostępności i jakości opieki zdrowotnej. "W państwach Europy Środkowo-Wschodniej państwem o podobnym poziomie wydatków jest chociażby Republika Czeska, zapewniająca, według danych międzynarodowych organizacji, lepszy poziom opieki niż Polska" - podkreślono w uzasadnieniu.

Druga poprawka precyzuje, że dodatkowe środki mają być przeznaczone na "finansowanie pacjentocentrycznego systemu ochrony zdrowia, charakteryzującego się na wprowadzaniu mierzalnych zmian wpływających na skuteczność opieki oraz satysfakcję pacjentów".

Kolejna poprawka przewiduje powołanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zespołu, który będzie wyznaczał mierzalne cele dla rządu w dziedzinie ochrony zdrowia. W skład zespołu wchodziliby przedstawiciele organów administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pracodawców, związków i samorządów zawodowych oraz organizacji pacjenckich.

Zobacz: Zdrowie

Propozycje poprawek zostały przekazane do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o przedstawienie stanowiska rządu. Przesłano je też m.in. do parlamentarzystów i członków Rady Dialogu Społecznego. Rzecznik Fundacji Onkologicznej "Alivia" poinformował PAP, że w środę przed posiedzeniem komisji zdrowia zaplanowano spotkanie przedstawicieli organizacji pacjentów z prezydium komisji.

Pod propozycjami poprawek podpisało się niemal 40 organizacji, m.in. Fundacja "My Pacjenci", Fundacja Onkologiczna "Alivia", Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, Fundacja "Onkoludki" i Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Z raportów OECD wynika, że średnia wysokość środków publicznych przeznaczanych na ochronę zdrowia w krajach rozwiniętych gospodarczo to 6,7 proc PKB. W 2015 r. Polska zajęła w tym zestawieniu jedno z ostatnich miejsc, przeznaczając na zdrowie 4,5 proc. PKB. Za Polską ulokowały się: Litwa (4,4 proc. PKB), Korea (4 proc. PKB), Turcja (4 proc. PKB), Łotwa (3,4 proc. PKB) oraz Meksyk (3 proc. PKB).

MZ szacuje, że w 2017 r. wydatki na ochronę zdrowia w odniesieniu do PKB z roku ubiegłego wyniosą 4,73 proc. Ministerstwo, poproszone przez PAP o wyjaśnienia ws. mniejszego wskaźnika w 2018 r. (4,67 proc. PKB), zwróciło uwagę, że w 2017 r. "wskaźnik 4,73 proc. PKB jest planowany po dokonaniu jednorazowych zwiększeń w ciągu roku; początkowy plan na rok 2017 (porównywalny do planu na 2018 r. ujętego w projektowanej ustawie) wynosił 4,61 proc. PKB".

Projekt przewidujący stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia przygotowało również Porozumienie Zawodów Medycznych, skupiające kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia. Zaproponowano w nim, by w 2018 r. na ten cel przeznaczono nie mniej niż 5,2 proc. PKB, w 2019 – 5,7 proc., a w 2020 r. – 6,2 proc. Docelowy poziom finansowania wyznaczono na nie mniej niż 6,8 proc. PKB. Pod projektem zbierane są obecnie podpisy.

Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia było głównym postulatem lekarzy rezydentów, którzy protestowali od 2 października, m.in. prowadząc głodówkę. W zeszłym tygodniu zakończyli protest głodowy i zapowiedzieli, że będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala im pracować dłużej, niż przewidują obowiązujące normy.(PAP)

autor: Olga Zakolska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    REKLAMA

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Kto tym razem się załapał?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Jest to inicjatywa rządu, który czeka w tej chwili na wykonanie prac legislacyjnych przez parlament i podpis prezydenta.  

    REKLAMA