REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe prawo wodne nastręcza trudności

Nowe prawo wodne nastręcza trudności./ fot. Shutterstock
Nowe prawo wodne nastręcza trudności./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan nowe prawo wodne jest skomplikowane i już na początku obowiązywania nastręcza trudności.

Po wejściu w życie nowego prawa wodnego pojawiło się wiele wątpliwości i pytań dotyczących m.in. opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, stawek opłat zmiennych za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych czy przepisów przejściowych związanych z wprowadzaniem nowych taryf. Konfederacja Lewiatan ma nadzieję, że zostaną one rozwiane przez Ministerstwo Środowiska.

REKLAMA

REKLAMA

Na mocy ustawy wprowadzony został nowy system zgód wodnoprawnych oraz nowy system pobierania opłat. Za właściwe stosowanie przepisów odpowiada teraz w znacznym zakresie nowo powołany podmiot Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie", będące państwową osobą prawną, które od 1 stycznia 2018 r. rozpoczęło oficjalną działalność. Wody Polskie są właściwe do wydawania zgód wodnoprawnych oraz naliczania i pobierania opłat. Spółka ma szereg instrumentów kontrolnych i nadzorczych, również tych o charakterze represyjnym.

- Nowe prawo wodne to akt prawny niezwykle skomplikowany, którego stosowanie już na początku obowiązywania nastręcza trudności i implikuje szereg pytań. Pojawiły się m.in. wątpliwości dotyczących opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. W naszej ocenie, opłata ta może dotyczyć wyłącznie inwestycji nowych. Nie dotyczy ona obiektów istniejących i funkcjonujących przed dniem wejście w życie ustawy. Ale urzędnicy uważają inaczej - mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zobacz: Prawo wodne

• Wyjaśnienia wymaga wiele pojęć nie zdefiniowanych w ustawie, a których użycie determinuje możliwość pobierania opłat. Jako przykład można wskazać pojęcie urządzenia do retencjonowania wody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Należy również jednoznacznie rozstrzygnąć, czy stawki opłat zmiennych za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do wód zostały określone wyłącznie dla odprowadzania w granicach administracyjnych miast.

REKLAMA

• Bardzo istotne pytania pojawiają się w związku z powiązaną nowelizacją z 12 grudnia 2017 r. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (u.z.z.w). Należy rozstrzygnąć wątpliwości w zakresie przepisów przejściowych dotyczących wprowadzania nowych taryf, co do których rada gminy podjęła uchwałę o zatwierdzeniu taryfy przed dniem wejścia w życie nowelizacji u.z.z.w (12 grudnia 2017 r.). Jednakże zatwierdzona taryfa miałaby wejść w życie już po wskazanej dacie (np. po 1 stycznia 2018 r.). Czy w tej sytuacji od chwili wejścia w życie nowelizacji u.z.z.w. przez 180 dni obowiązywać będzie:

a) dotychczasowa taryfa przedsiębiorstwa (obowiązująca w roku 2017, zaś uchwała rady gminy nie wywoła żadnego skutku prawnego), czy też
b) taryfa zatwierdzona przez radę gminy (w związku z faktem, iż ustawa nie przewiduje utraty mocy przez uchwałę rady gminy, a postępowanie taryfowe zakończyło się przed wejściem w życie przepisów nowelizacji u.z.z.w).

- Te pytania przekazaliśmy do Ministerstwa Środowiska. Tylko właściwe ukształtowanie praktyki organów administracji publicznej może przyczynić się do tego, że ustawa nie wywoła chaosu u podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, a korzystających z wód - dodaje Dominik Gajewski.


Konfederacja Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA