REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500+ u Wojewody

500+ u Wojewody./ fot. Fotolia
500+ u Wojewody./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zadania związane z realizacją Programu "Rodzina 500 plus" od 1 stycznia 2018 r. zostały przekazane z poziomu Marszałka Województwa na poziom Wojewody, co ma zapewnić lepszą organizację rozpatrywania wniosków oraz wpłynąć na ich terminowe rozpatrywanie.

Program „Rodzina 500 plus“ jest sprawnie realizowany, przy dobrej współpracy z samorządami, choć jeden z jego elementów, wymagający koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, powodował opóźnienia – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

REKLAMA

Dlatego te zadania od 1 stycznia 2018 r. zostały przekazane z poziomu Marszałka Województwa na poziom Wojewody, co ma zapewnić lepszą organizację rozpatrywania wniosków i wpłynąć na ich terminowe rozpatrywanie. Według stanu na koniec ubiegłego roku postępowania zostały wszczęte w ponad 42 proc. wniosków, zaś w niecałych 57 proc. nie zostały. Służby wojewodów przejęły ponad 242 tys. niezałatwionych wniosków.

Za każdym z nich stoją rodziny i dzieci czekające na pozytywne załatwienie sprawy – mówiła minister Rafalska. - Teraz osoby, które długo czekały, szybciej otrzymają świadczenie.

Spośród wszystkich województw największy udział procentowy spraw, do których marszałek województwa nie wszczął postępowania przed 1 stycznia 2018 r. w zakresie świadczenia wychowawczego, odnotowano w: opolskim (100% - 4 772 spraw), lubuskim (85,42% - 5 372 spraw), zachodniopomorskim (83,77%  - 6 314 spraw). Spośród wszystkich województw największy udział procentowy spraw, do których marszałek województwa nie wszczął postępowania przed 1 stycznia 2018 r. w zakresie świadczenia rodzinnego, odnotowano w opolskim (83,35% - 8 894 spraw), mazowieckim (82,86% - 5 210 spraw) i zachodniopomorskim (76,04% - 3 857 spraw).

Opóźnienia nie były związane z wielkością środków finansowych, przekazanych na obsługę, liczbą wniosków ani zatrudnionych pracowników – oceniła minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Organizacja

REKLAMA

- W woj. śląskim wszczęto 95 proc. spraw, w woj. warmińsko-mazurskim ponad 71 proc., a w woj. podkarpackim ponad 71 proc. W pierwszych dwóch tygodniach od przejęcia zadania w województwie opolskim wydano prawie 650 decyzji, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę ponad 12 tys. zaległych spraw. - Świadczy to, że przy dobrej organizacji pracy możliwe jest sprawne przejęcie zadania i wydawanie zaległych decyzji – podsumowała minister Rafalska.

MRPiPS zwróciło się do Wojewodów o przekazanie informacji odnośnie wysokości zapotrzebowania na zabezpieczenie wypłat dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników przejętych od Marszałków, jak również tych, którzy nie stali się pracownikami urzędów wojewódzkich.

Ogółem zostało złożone zapotrzebowanie na kwotę ponad 1,8 mln zł.  MRPiPS wystąpi do Ministra Finansów o potwierdzenie interpretacji  w zakresie możliwości wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

MRPiPS poprosiło również wszystkie urzędy wojewódzkie o przesłanie docelowej liczby pracowników, którzy zajmować się będą koordynacją świadczeń rodzinnych, w ramach środków budżetowych na rok 2018.

Obecnie opracowywane jest uaktualnienie procedury współpracy pomiędzy gminą a województwem w sprawach świadczeń rodzinnych w kontekście przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE, mające na celu usprawnienia pracy na poziomie Wojewody i lepszą  jakość przekazywanych do Wojewody wniosków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA