REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdrowie publiczne w Polsce 2018

Zdrowie publiczne w Polsce 2018./ fot. Fotolia
Zdrowie publiczne w Polsce 2018./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki ustawie o zdrowiu publicznym Polska dołączyła do grona państw posiadających wyraźną podstawę prawną do realizacji międzysektorowej polityki na rzecz zdrowia. Jest to początek porządkowania systemu zdrowia publicznego, który jednocześnie musi na bieżąco dostosowywać się do zmieniających się potrzeb i uwarunkowań zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych.

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia zbiega się z 70. rocznicą powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”, które w pełni wyraża ideę działalności tej organizacji. Powstała ona po to, aby wspierać kraje w dążeniach do zapewnienia jak najlepszego zdrowia ich obywateli. Światowy Dzień Zdrowia jest okazją do dyskusji na temat sposobów osiągnięcia tego celu.

REKLAMA

Od początku istnienia Światowej Organizacji Zdrowia wizja „Zdrowie dla wszystkich” nakreślała kierunki jej działań. Podczas tego jubileuszu WHO wzywa do zapewnienia każdemu dostępu do opieki zdrowotnej na niezbędnym poziomie – niezależnie od miejsca i zasobności portfela.

Zdrowie publiczne w Polsce

W Polsce do działań ograniczających nierówności w zdrowiu przywiązuje się coraz więcej wagi. Świadczy o tym przyjęcie ustawy o zdrowiu publicznym oraz Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020.

REKLAMA

Dzięki ustawie o zdrowiu publicznym Polska dołączyła do grona państw posiadających wyraźną podstawę prawną do realizacji międzysektorowej polityki na rzecz zdrowia. Jest to początek porządkowania systemu zdrowia publicznego, który jednocześnie musi na bieżąco dostosowywać się do zmieniających się potrzeb i uwarunkowań zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych.

Do zmian sytuacji zdrowotnej populacji przyczynia się wiele czynników nieobjętych zakresem działania ministra zdrowia. Czynniki środowiskowe – zarówno społeczno-ekonomiczne, jak i te w miejscu pracy, nauki, zamieszkania i rekreacji – determinują bardzo istotnie poziom ryzyka powstania wielu chorób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zdrowie

REKLAMA

Świadomość wyzwań demograficznych i epidemiologicznych wpłynęła na to, jaki kształt przyjął cel strategiczny  NPZ. Uwzględnia on ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu, przejawiających się różnym poziomem zdrowia w grupach społecznych o różnym statusie społeczno-ekonomicznym (uwarunkowanych również miejscem zamieszkania). Są to szczególnie istotne zmienne z punktu widzenia realizacji wielu interwencji zdrowia publicznego: nie można realizować programów w sposób, który pogłębiałby te nierówności – przykładowo poprzez koncentrowanie się na dostępności do świadczeń profilaktycznych dla mieszkańców dużych miast, czy konstruowaniu inicjatyw wykluczających swoim charakterem udział grup zagrożonych marginalizacją społeczną.

Realizacja tego celu jest możliwa nie tylko dzięki NPZ, lecz także poprzez realizację ustawy o zdrowiu publicznym jako całości, która wprowadza zasadę współpracy przy realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Każdy z podmiotów publicznych, podejmujących zadania mające wpływ na zdrowie obywateli, powinien współpracować w tym zakresie m.in. z organizacjami pozarządowymi – których znaczenie dla zdrowia publicznego jest bardzo istotne.

Przyjęte w Polsce mechanizmy stanowią realizację postulatów WHO. Podkreślają one, że każdy ma do odegrania pewną rolę we wsparciu dialogu ku polepszeniu osiągania i utrzymania powszechnej opieki zdrowotnej w kraju.

70 lat lepszego zdrowia dla wszystkich, wszędzie - prezentacja  Pobierz plik:PDF70 lat lepszego zdrowia dla wszystkich, wszędzie - prezentacja

Rozmiar :1.94MB

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA