REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrole policji - majówka 2018

Kontrole policji - majówka 2018./ fot. Fotolia
Kontrole policji - majówka 2018./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już od 27 kwietnia 2018 r. wzmożone kontrole policji na drogach. Akcja policji potrwa do 6 maja.

Nawet 5 tys. policjantów ruchu drogowego wyjedzie na drogi w czasie długiego weekendu majowego. Będą przede wszystkim zwracali uwagę na przekraczanie prędkości, trzeźwość i sposób przewożenia pasażerów. Kontrole rozpoczną się w piątek o godz. 6.

REKLAMA

REKLAMA

Tegoroczna akcja policji w związku z wyjazdami na długi weekend majowy potrwa od 27 kwietnia do 6 maja. Największej liczby patroli można się spodziewać pierwszego i ostatniego dnia akcji, a także w niedzielę 29 kwietnia. Wtedy na drogi wyjedzie ponad 5 tys. policjantów ruchu drogowego. Jak poinformowało PAP Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, funkcjonariusze skupią się głównie na wyjazdach i wjazdach do większych miast, gdzie można się spodziewać największych utrudnień.

"Zaczniemy od kierowania ruchem, żeby te wyjazdy odbywały się jak najpłynniej, bo im krócej kierowca stoi w korku, tym jest bardziej zrelaksowany, a zrelaksowany kierowca to bezpieczny kierowca" - powiedział w rozmowie z PAP Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Na kierowaniu ruchem się jednak nie skończy. Policjanci zapowiadają, że nie umkną im wszyscy ci, którzy będą drastycznie łamali przepisy ruchu drogowego.

Zobacz: Bezpieczeństwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Będziemy przede wszystkim zwracać uwagę na nadmierną prędkość, bo to jest najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków drogowych, ale także będziemy kontrolować sposób przewożenia pasażerów, trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób umieszczenia ładunków w pojeździe. Mało kto o tym wie, ale telefon komórkowy przy uderzeniu pojazdu w przeszkodę przy 50 km/h osiąga wagę 4 kg" - mówi Kobryś.

Policjanci radzą, by przed dłuższą podróżą bagaż i inne przedmioty, np. butelki, schować do luku bagażowego lub zamykanych schowków samochodowych. Jak dodał Radosław Kobryś, ważne jest także przygotowanie do podróży dzieci, by nie przeszkadzały kierowcom. Policja doradza także, by po dwóch godzinach jazdy zrobić przerwę, niezależnie od liczby przejechanych kilometrów.

"Kierujący, który jedzie w dłuższą trasę, po dwóch godzinach przestaje zauważać bodźce zewnętrzne, ruch ewentualnych zagrożeń czy innych kierujących, pieszych lub dzikich zwierząt. Te pauzy są bardzo ważne. Sprawdźmy także wyposażenie pojazdu, sprawdźmy, czy płyny w samochodzie są w takiej ilości, w jakiej powinny być, a także oświetlenie - w szczególności kierunkowskazy, światła stop" - dodał Kobryś.

Przypomniał również, by bez względu na przepisy zadbać o takie wyposażenie pojazdu, jak apteczka, gaśnica, trójkąt i koło zapasowe. Jak dodał, ważne jest, by przed podróżą sprawdzić, czy w apteczce znajduje się niezbędna zawartość, np. nożyczki, które w razie wypadku będą pomocne przy założeniu opatrunku.

"Ważne jest, że jeśli już dojdzie do wypadku czy kolizji, to zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i wszystkich wokoło, którzy przy tym zdarzeniu są. Często kierowcy przy niegroźnym zderzeniu wysiadają z samochodu i chodzą w pobliżu zaaferowani tym zdarzeniem. Może się okazać, że inni nie widzą kolizji i najeżdżają na tych, którzy uczestniczą w kolizji lub wypadku" - zaznaczył Kobryś.

Przed wyjazdem warto sprawdzić również liczbę swoich punktów karnych. Stosowne informacje można znaleźć w internecie na stronie www.obywatel.gov.pl. Należy w tym celu zalogować się na za pomocą Profilu Zaufanego - bezpłatnej metody uwierzytelnienia obywateli w systemach e-administracji, wybrać zakładkę "Kierowcy i pojazdy", a następnie wybrać "Sprawdź swoje punkty karne".

Informację o punktach karnych można pobrać w formacie PDF i wydrukować. Taki wydruk ma charakter wyłącznie informacyjny, co oznacza, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu. W razie potrzeby urzędowe zaświadczenie o punktach karnych można dostać w komisariacie policji.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA