REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce - raport 2018

Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce - raport 2018./ fot. Shutterstock
Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce - raport 2018./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła raport będący prezentacją polskiego podejścia do wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jest to dokument otwierający lipcowy przegląd Polski przez OZN pod kątem urzeczywistniania globalnej polityki zrównoważonego rozwoju.

Rada Ministrów przyjęła 5 czerwca 2018 r. dokument pn. „Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce, Raport 2018”. Powstanie raportu wiąże się z przyjęciem w 2015 roku przez Polskę ONZ-owskiej Agendy 2030 - dokumentu określającego 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju jako drogowskazu dla ludzkości w obliczu aktualnych wyzwań rozwojowych.

REKLAMA

Główną ideą raportu jest prezentacja polskiego sposobu realizowania celów zrównoważonego rozwoju zawartych w Agendzie 2030. Tym samym raport stanowi element przygotowań do przeglądu polskich polityk publicznych pod kątem realizacji Agendy 2030. Przegląd został zaplanowany z inicjatywy Polski w uzgodnieniu z ONZ na lipiec 2018 roku.

"Chcemy, aby obchodzona w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była wyjątkową  okazją do zaprezentowania społeczności międzynarodowej naszego dorobku na drodze do zrównoważonego rozwoju"  – powiedziała minister Emilewicz.

Zobacz: Rozwój i promocja

REKLAMA

Przypadek Polski jest szczególnie ciekawy w kontekście polityki rozwojowej, ponieważ finalizacja prac na forum ONZ nad Agendą 2030 zbiegła się w czasie z szeroką debatą publiczną w Polsce nad określeniem nowego modelu rozwoju państwa, który odpowiadałby na wyzwania społeczne, gospodarcze i środowiskowe na progu czwartej rewolucji przemysłowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Efektem tej debaty stała się sukcesywnie realizowana od dwóch lat Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Polska stawia sobie za cel rozwój społecznie i terytorialnie wrażliwy oraz przyjazny środowisku naturalnemu. Określone w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju priorytety w sferze społecznej, gospodarczej i środowiskowej ściśle korespondują z poszczególnymi celami zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 nadając jej synergiczną podbudowę na gruncie krajowym.

"Polska dzięki Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju z powodzeniem realizuje program ONZ-owskiej Agendy 2030"  - zauważyła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

W raporcie obok bieżących polityk publicznych realizowanych w ramach wszystkich 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, ze względu na silną współzależność i powiązania pomiędzy różnymi obszarami społecznymi i gospodarczymi, przedstawione zostały działania przewidziane jako wzmacniające zrównoważony rozwój w przyszłości.

Raport zwraca uwagę na fakt, że w upowszechnianiu rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi zaangażowane są również środowiska pozarządowe i sektor prywatny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA