REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie dziennych opiekunów - ułatwienia dla samorządów

Zatrudnianie dziennych opiekunów - ułatwienia dla samorządów./ fot. Fotolia
Zatrudnianie dziennych opiekunów - ułatwienia dla samorządów./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już niedługo zmiany w zatrudnianiu dziennych opiekunów. Duże ułatwienia dla samorządów. Konkursy ofert zastąpią otwarte i konkurencyjne nabory, które pozwolą na sprawniejszy i szybszy wybór dziennych opiekunów. W praktyce przy ich wyłanianiu będą stosowane zasady analogiczne jak przy wyborze pracowników samorządowych na stanowiska urzędnicze.

Otwarty i konkurencyjny nabór zamiast zbiurokratyzowanych i czasochłonnych konkursów na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – taki sposób wyboru dziennych opiekunów przez jednostki samorządu terytorialnego i instytucje publiczne przewiduje projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

REKLAMA

Dzienni opiekunowie są jedną z form sprawowania opieki nad dziećmi, przewidzianą na gruncie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Do zadań dziennego opiekuna należy w szczególności zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych, zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, a także prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych.

Dzieci pod opieką dziennego opiekuna

Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad maksymalnie pięciorgiem dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki, maksymalnie nad trojgiem dzieci. Jeśli co najmniej jedno z rodziców sprawuje opiekę nad dziećmi wraz z dziennym opiekunem, a pozostali rodzice wyrażą zgodę, w grupie może przebywać maksymalnie ośmioro dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki, maksymalnie pięcioro dzieci.

Status dziennego opiekuna

Dziennym opiekunem może być osoba fizyczna prowadząca działalność na własny rachunek albo zatrudniana – na podstawie umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług – przez jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje publiczne, a także przez osoby fizyczne bądź osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Przed zmianą

W myśl obowiązujących przepisów jednostki samorządu terytorialnego i instytucje publiczne wybierają dziennych opiekunów w drodze otwartego konkursu ofert, przeprowadzanego w trybie określonym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Takie rozwiązanie wiele samorządów ocenia jednak jako czasochłonne i zbiurokratyzowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zmianie

REKLAMA

Odejście od dotychczasowego trybu zatrudniania dziennych opiekunów zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw. Dzięki zmianie obowiązujących przepisów konkursy ofert zastąpią otwarte i konkurencyjne nabory, które pozwolą na sprawniejszy i szybszy wybór dziennych opiekunów. W praktyce przy ich wyłanianiu będą stosowane zasady analogiczne jak przy wyborze pracowników samorządowych na stanowiska urzędnicze.

Zastąpienie skomplikowanych i czasochłonnych konkursów ofert łatwiejszymi do przeprowadzenia naborami może przełożyć się na większe zainteresowanie samorządów i instytucji publicznych zatrudnianiem dziennych opiekunów.

Dzienni opiekunowie w liczbach

W całej Polsce opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3 w 2017 roku sprawowało 1030 dziennych opiekunów. To aż o 133% więcej niż trzy lata wcześniej. Najwięcej dziennych opiekunów w ubiegłym roku było w województwach: mazowieckim (347), wielkopolskim (159) i pomorskim (155), a najmniej – w województwach: zachodniopomorskim (8), podlaskim (6) i lubelskim (2). Jedynym regionem bez dziennych opiekunów było natomiast województwo podkarpackie. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

REKLAMA

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA