REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt Programu działań strategicznych do 2022 r. - Śląsk

Projekt Programu działań strategicznych do 2022 r. - Śląsk./ fot. Fotolia
Projekt Programu działań strategicznych do 2022 r. - Śląsk./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) dopracowuje projekt „Programu działań strategicznych”. Dokument ten ma być podstawą działań Metropolii w kontekście nowej perspektywy UE i w czasie wypracowywania długoterminowej strategii na lata 2021-28 (35).

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) dopracowuje projekt „Programu działań strategicznych”. Dokument ten ma być podstawą działań Metropolii w kontekście nowej perspektywy UE i w czasie wypracowywania długoterminowej strategii na lata 2021-28 (35).

REKLAMA

Prace nad "Programem" rozpoczęła w kwietniu br. seria spotkań z gminami, uczelniami, biznesem, młodzieżą, seniorami oraz organizacjami pozarządowymi. Celem spotkań był nabór projektów, które mogłyby zostać wpisane do tego dokumentu – zarówno jako metropolitalne, bądź gminne, realizowane przy pomocy Metropolii.

Na maj i czerwiec zaplanowano ocenę ekspercką, przy wsparciu działającej od marca br. Rady Społeczno-Gospodarczej GZM.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP we wtorek koordynująca prace nad „Programem” członek zarządu GZM Danuta Kamińska, w toku prac nad dokumentem właśnie spłynęły oceny ekspertów do powstałego już projektu, który teraz będzie poprawiany bądź uzupełniany o wnioski płynące z tych ocen.

„To oceny ekspertów z zakresu ładu przestrzennego, komunikacji, rozwoju społeczno-gospodarczego, strategii. Dosłownie na dniach chcę przedstawić uzupełniony już projekt zarządowi GZM, aby podjąć dalsze działania” - powiedziała PAP Kamińska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Ustrój i jednostki

Według wcześniejszych zapowiedzi po etapie uzgodnienia projektu dokumentu przez zarząd, ogłoszone mają zostać jego szerokie konsultacje. Przyjęcie „Programu", określającego czteroletnią perspektywę działań GZM, zaplanowano w trzecim kwartale br.

REKLAMA

„Program” jest jednym z kilku dokumentów strategicznych, nad którymi pracuje obecnie GZM. Jeszcze przed formalnym utworzeniem Metropolii samorządy regionu zamówiły dla niej studium transportowe, które w całości ma być ukończone w 2019 r. (jego część związana z tzw. modelem ruchu, czyli przemieszczaniem się pasażerów w obrębie i okolicach GZM, ma być gotowa we wrześniu br.).

W kwietniu br. zarząd GZM poinformował o rozpoczęciu prac nad „Programem działań strategicznych”. Podczas majowej sesji zgromadzenia GZM przedstawiciele gmin członkowskich zdecydowali też o przystąpieniu do opracowywania strategii na lata 2021-28 (35) oraz ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak sygnalizował wówczas dyskusję z Ministerstwem Rozwoju na ten temat. "Ministerstwo Rozwoju chciałoby się zaangażować, by stworzyć jak najlepszą strategię dla rozwoju związku metropolitalnego” - mówił w maju Karolczak.

W poniedziałek Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapowiedziała nabór do tzw. dialogu technicznego ws. ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Będzie to pierwsze studium metropolitalne w kraju.

GZM powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Zgodnie z ustawą ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.(PAP)

autor: Mateusz Babak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA