REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie każdy podatek dla gminy będzie można płacić kartą

REKLAMA

REKLAMA

Podatki stanowiące dochody budżetu jednostek samorządowych będzie można płacić za pomocą kart. Rady urzędów miast, powiatów i gmin w drodze uchwały będą mogły wprowadzić terminale dla kart. Podatki, stanowiące dochody budżetów gmin, ale uiszczane w urzędzie skarbowym, nie będą mogły być płacone kartą.

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który właśnie znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych, przewiduje możliwość wydania przez radę gminy, radę powiatu oraz sejmik województwa uchwały dopuszczającej zapłatę kartą płatniczą podatków stanowiących dochody budżetu gminy, powiatu lub województwa. Dlaczego tego pomysłu nie rozszerzyć na inne podatki?

REKLAMA

REKLAMA

- Stworzenie dla podatników kolejnej możliwości zapłaty podatków należy uznać za działanie pozytywne. Możliwość płacenia kartą płatniczą nie będzie wymagała od podatników posiadania przy sobie gotówki, tak jak dzieje się w przypadku uiszczania podatku w kasie organu. Nie widzę przeciwwskazań, aby stworzyć taką możliwość w stosunku do pozostałych podatków, choć może być to trudniejsze w implementacji - uważa Wojciech Pietrasiewicz, doradca podatkowy współpracujący z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe.

Dodaje, że większość podatników dokonuje zapłaty w drodze przelewu bankowego, gdyż jest to najmniej czasochłonna forma. Tym samym praktyczne zastosowanie tego rozwiązania ograniczone będzie do tych podatników, którzy dotychczas dokonywali zapłaty podatku w kasie organu podatkowego.

- Proponowany przepis wskazuje na kompetencję, a nie obowiązek dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego do wprowadzenia możliwości zapłaty podatku kartą płatniczą. Czy poszczególne rady gmin, powiatów oraz sejmiki województw będą skłonne dopuścić tę dodatkową formę zapłaty podatku - pyta Wojciech Pietrasiewicz.

Również Michał Grzybowski, starszy menedżer, doradca podatkowy w Ernst & Young twierdzi, że każda forma ułatwiająca podatnikom zapłatę podatków zasługuje na poparcie. Może być to szczególnie przydatny sposób uregulowania zobowiązań podatkowych dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Osoby te nie są zobowiązane do dokonywania rozliczeń przy użyciu przelewów bankowych, a karty zarówno debetowe, jak i kredytowe stają się coraz popularniejszym instrumentem płatniczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczekiwania samorządów

Przepis o płaceniu podatków kartą wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowisk samorządowych.

REKLAMA

- Wydaje się, że główną przeszkodą dla wprowadzenia możliwości płacenia wszystkich podatków za pomocą karty płatniczej byłaby konieczność poniesienia dużych nakładów na przygotowanie odpowiedniej infrastruktury technicznej w urzędach skarbowych - podkreśla Tomasz Rysiak, prawnik z Kancelarii Magnusson.

Według niego, jednostki samorządu terytorialnego mogą łatwiej dostosować sposoby płatności podatków do możliwości technicznych danej jednostki oraz potrzeb i oczekiwań podatników w tym zakresie.

- Możliwość płacenia podatków za pomocą karty płatniczej może być istotnym udogodnieniem jedynie dla mniejszych podatników, którzy nie stosują przelewów elektronicznych - argumentuje Tomasz Rysiak.

Gotowość do działania

W uzasadnieniu projektu Ordynacji podatkowej wskazano, że niektóre jednostki samorządu terytorialnego są już przygotowane do przyjmowania zapłaty w tej formie.

Zdaniem Hanny Filipczyk, menedżera w Accreo Taxand, projektodawca miał na myśli nie tyle płacenie kartą podatków stanowiących m.in. dochody gmin, lecz raczej podatków faktycznie pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego (podatki lokalne, podatek rolny i leśny).

- Te dwie kategorie nie są tożsame. Przykładowo, podatek od spadków i darowizn jest wprawdzie, zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, dochodem gminnym, ale jest pobierany przez urzędy skarbowe. Podobnie (w odpowiedniej części) jest choćby z podatkami dochodowymi - wylicza Hanna Filipczyk.

Zwraca też uwagę, że przepis ten upoważnia rady gmin do wydania uchwał w omawianej sprawie. To dopiero po ich podjęciu i na ich podstawie podatnicy będą mogli płacić za pomocą karty. Trzeba też zaznaczyć, że zgodnie z projektem, zapłata będzie uznana za dokonaną z dniem obciążenia rachunku bankowego podatnika.

Doprecyzowanie terminów

Michał Grzybowski wskazuje, że z technicznego punktu widzenia należałoby doprecyzować, jaki moment należy uznać za dokonanie zapłaty podatku przy użyciu karty płatniczej. Z punktu widzenia podatnika powinien być to moment użycia karty dla zapłaty podatku. Rozpatrując natomiast sytuację Skarbu Państwa lub gminy, istotne pozostają kwestie rozliczeń pomiędzy tymi podmiotami a bankami czy operatorami kart, tak jak to ma miejsce obecnie w przypadku operacji dokonywanych w komercyjnych punktach, akceptujących tę formę płatności.

- Warto byłoby pomyśleć nad wprowadzeniem możliwości zapłaty kartą płatniczą również podatków uiszczanych w urzędach skarbowych, w szczególności podatku dochodowego od osób fizycznych - podpowiada Michał Grzybowski.

 

 


1 stycznia 2009 r. mają wejść w życie zmiany w Ordynacji podatkowej, które umożliwią płacenie za pomocą kart podatków stanowiących dochody budżetów jednostek samorządu terytorialnego

POSTULUJEMY

Ministerstwo Finansów w dalszych pracach nad zmianami w Ordynacji podatkowej powinno stworzyć możliwość zapłaty podatków kartą także w urzędach skarbowych.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA