REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Przekroczenie doby parkingowej a VAT./ fot. Fotolia
Przekroczenie doby parkingowej a VAT./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opłata za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu gminnego po upływie doby parkingowej jest wynagrodzeniem podlegającym podatkowi VAT.

Polecamy produkt: Klasyfikacja budżetowa 2019

REKLAMA

Do takich wniosków doszedł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 czerwca 2018 r.

REKLAMA

Sprawa dotyczyła gminy, która wybudowała parking miejski. W ramach organizacji z jego korzystania wysokość opłat oraz zwolnienia, a także przewidziano, że doba parkingowa trwa od 4:30 do 2:30 dnia następnego. Poza dobą parkingową na terenie parkingu zakazano parkowania pojazdów. W przypadku naruszenia tego zakazu, ale również innych postanowień regulaminu kierowca mógł obciążany różnego rodzaju karami i opłatami dodatkowymi.

We wniosku o wydanie interpretacji Gmina stała na stanowisku, że tego typu opłaty nie będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Zdaniem organu podatkowego wyłącznie opłaty za zgubienie biletu parkingowego, za pozostawienie pojazdu poza miejscem wyznaczonym do parkowania oraz za niestosowanie się do poleceń kontrolujących lub obsługi parkingu nie stanowią wynagrodzenia za świadczone usługi ze względu na sankcyjny charakter – w przeciwieństwie jednak do należności z tytułu pozostawienia pojazdu poza dobą parkingową, które to organ potraktował jako wynagrodzenie za konkretne świadczenie.

Zobacz: Finanse

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze stanowiskiem organu nie zgodził się WSA w Warszawie, który uznał, że analizowanym przypadku nie doszło do zawarcia stosunku zobowiązaniowego rodzącego obowiązek podatkowy. Zdaniem sądu nie doszło do zawarcia umowy, gdyż gmina nie wyraziła zgody na pozostawienie pojazdu powyżej doby parkingowej.

REKLAMA

Po rozpatrzeniu skargi kasacyjnej NSA sprzeciwił się stanowisku sądu I instancji Uznał, że opłata za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu po upływie doby parkingowej stanowi należność za pozaumowny sposób korzystania z parkingu gminnego jako obiektu użyteczności publicznej. Taka opłata to ekwiwalent za świadczoną w ten sposób usługę. Nie doszukano się podstaw do twierdzenia, jakoby pomiędzy opłatami (za korzystanie umowne – w czasie doby parkingowej oraz bezumowne – po jej upływie) zachodziła jakaś różnica co do ekwiwalentności za świadczoną usługę korzystania z parkingu.

Podsumowując sporna opłata nie stanowi kary (odszkodowania), lecz wynagrodzenie za usługę realizowaną w formie bezumownego korzystania z miejsca parkingowego. W konsekwencji powinna podlegać opodatkowaniu VAT.

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, konsultant,

specjalizuje się w zakresie podatków dochodowych oraz podatków i opłat lokalnych

Ronald Ruta

asystent w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu,

interesuje się prawem podatkowym

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA