REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia z VAT 2014 - nowe rozporządzenie

Matarewicz Jacek
VAT w 2014 r. - nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień./ Fot. Fotolia
VAT w 2014 r. - nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z VAT obowiązuje od 1 stycznia 2014 r., a przeważająca część regulacji w nim zawartych stanowi kontynuację dotychczasowych rozwiązań zawartych w rozporządzeniu MF z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług.

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z VAT

W dniu 31 grudnia 2013 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw nowe rozporządzenie MF z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2013 r. poz. 1722, dalej: „rozporządzenie w sprawie zwolnień”).

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie w sprawie zwolnień obowiązuje od 1 stycznia 2014 r., a przeważająca część regulacji w nim zawartych stanowi kontynuację dotychczasowych rozwiązań zawartych w rozporządzeniu MF z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 247 ze zm., dalej: „rozporządzenie wykonawcze”).

REKLAMA

Ustawodawca zrezygnował z utrzymania w rozporządzeniu w sprawie zwolnień niektórych zwolnień przewidzianych w rozporządzeniu wykonawczym. Najczęstszą przyczyną był fakt przeniesienia ich wprost do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. nr 177 poz. 1054 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”). Tak było w przypadku m.in.:
• usług ściśle związanych z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą (art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT);
• usług zarządzania dobrowolnymi funduszami emerytalnymi (art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. d ustawy o VAT);
• usług, w tym także pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w spółkach oraz innych niż spółki podmiotach posiadających osobowość prawną, z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi (art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy o VAT).

Rezygnacja z części zwolnień przewidzianych dotychczas w rozporządzeniu wykonawczym jest z kolei konsekwencją braku konieczności dalszego utrzymywania przepisów szczególnych regulujących dane kategorie zwolnień z uwagi na ukształtowaną już praktykę stosowania przepisów. Przykładowo, rezygnacja ze zwolnień dotyczących: zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych na cele rolnicze i oddania w użytkowanie wieczyste takich gruntów, jak również zbycia prawa wieczystego użytkowania wieczystego gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli te budynki i budowle są zwolnione z VAT, wynika z faktu że zbycie użytkowania wieczystego uznawane jest za dostawę towaru oraz z tego, że grunt dzieli stawkę VAT zabudowań na nim posadowionych (art. 29a ust. 8 ustawy o VAT). Z kolei zwolnienia dotyczące zadań własnych wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, czy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, na których są dokonywane usługi, stały w sprzeczności z wyłączeniem tych czynności z opodatkowania VAT wynikającego z przepisów ustawy o VAT (odpowiednio art. 15 ust. 6 oraz art. 12 ust. 1 pkt 4-7 ustawy o VAT).

Zobacz również: Użytkowanie wieczyste a VAT w 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadal obowiązywać będą natomiast zwolnienia dotyczące m.in.:
1. dostaw określonych towarów dokonywanych przez organizacje pożytku publicznego (§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień), z zastrzeżeniem spełnienia warunków wskazanych w § 3 ust. 2-3 tego rozporządzenia;
2. dzierżawy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień);
3. usług w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowanych w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenia usług i dostawy towarów ściśle z tymi usługami związanych (§ 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia w sprawie zwolnień).

Ustawodawca utrzymał również zwolnienie dla dostawy samochodów osobowych, od których przysługiwało podatnikowi przy nabyciu tylko częściowe prawo do odliczenia VAT naliczonego (50% lub 60% nie więcej niż 5.000 lub 6.000 zł). Jednocześnie poprawił wcześniejsze przeoczenie i usunął z regulacji dotyczących tego zwolnienia odwołanie do definicji „towarów używanych”, która od 1 stycznia 2014 r. została usunięta z ustawy o VAT. Warto odnotować, że początkowo zwolnienia z VAT, podobnie jak stawki obniżone, miały zostać wprowadzone do nowego rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w którego projekcie znajdowało się odwołanie do wspomnianej właśnie definicji „towarów używanych”. Ostatecznie zrezygnowano z wydawania jednego rozporządzenia kompleksowo regulującego wiele zagadnień kosztem kilku nowych aktów prawnych.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Polecamy poradnik: Podatki 2014 Część III - Ustawa o VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA