REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty lokalne 2016 - fakultatywnie

Podatki i opłaty lokalne 2016/ Fot. Fotolia
Podatki i opłaty lokalne 2016/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2016 r. opłaty lokalne będą miały charakter fakultatywny; ich wprowadzenie na obszarze danej gminy uzależnione będzie od woli organu stanowiącego. Decyzja rady gminy co do wprowadzenia opłaty lokalnej – w ocenie Kolegium RIO w Lublinie – powinna być jednoznaczna, wyraźnie zakomunikowana stosownym zapisem w treści uchwały dotyczącej danej opłaty.

REKLAMA

Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1045) znowelizowała m.in. przepisy regulujące opłaty lokalne (opłatę targową, miejscową, reklamową, uzdrowiskową). Dotychczasowe uchwały w sprawie tych opłat tracą moc obowiązującą z końcem 2015 roku.

Zobacz również: Podatek od nieruchomości a względy techniczne

 Z dniem 1 stycznia 2016 r. opłaty lokalne będą miały charakter fakultatywny; ich wprowadzenie na obszarze danej gminy uzależnione będzie od woli organu stanowiącego.

REKLAMA

Decyzja rady gminy co do wprowadzenia opłaty lokalnej – w ocenie Kolegium RIO w Lublinie – powinna być jednoznaczna, wyraźnie zakomunikowana stosownym zapisem w treści uchwały dotyczącej danej opłaty, przykładowo: „ Wprowadza się opłatę targową na terenie gminy X”. Brak takiego postanowienia w uchwale w sprawie opłaty lokalnej Kolegium traktuje jako istotne naruszenie prawa, powodujące konieczność jej usunięcia z obrotu prawnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie Kolegium uchwała gminy zawierająca jedynie stawki opłaty lokalnej, np. targowej, a nie zawierająca wyraźnej dyspozycji o wprowadzeniu danej opłaty jest nieważna. Wykluczona jest zatem możliwość „dorozumianego”, tylko przez ustalenie stawek, wprowadzenia opłaty lokalnej przez radę gminy.

REKLAMA

Uchwała w sprawie opłaty lokalnej powinna wchodzić w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia, nie wcześniej jednak niż z dniem 1 stycznia 2016 roku. Powinna również zawierać zapis o uchyleniu wcześniejszej uchwały regulującej daną opłatę.

Przypomnieć należy również, że przepis delegacyjny, w brzmieniu nadanym art. 9 pkt 10 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1045), upoważnia organ stanowiący jedynie do wprowadzenia opłaty targowej na terenie gminy, ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z ustawowych regulacji w zakresie tej opłaty, w tym w zakresie definicji targowiska. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych targowiskami są wszelkie miejsca, w których prowadzona jest sprzedaż i w tym zakresie przepisy nie ulegają zmianie po 1 stycznia 2016 r. Tym samym wprowadzenie opłaty targowej jedynie dla części gminy, przykładowo na wybranych konkretnych targowiskach, bez wyraźnej dyspozycji co do pozostałych miejsc (części gminy), na których może być przeprowadzona sprzedaż, narusza art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Oczywiście te pozostałe miejsca – o ile jest taka wola rady gminy – mogą być np. zwolnione z opłaty.

Źródło:

Stanowisko Kolegium RIO w Lublinie w sprawie uchwał dotyczących opłat lokalnych

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA