REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej

Opodatkowanie jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. /fot. Fotolia
Opodatkowanie jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Organy podatkowe gminy mają często wątpliwości, jak w odniesieniu do podatku od nieruchomości traktować spółki nieposiadajace osobowości prawnej. W przypadku spółek osobowych odpowiedź jest jednoznaczna. Jednak problem może się pojawić w przypadku spółek cywilnych, zwłaszcza że orzecznictwo w tej sprawie jest niejednolite.

Od ponad 12 lat w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) podatnikami podatku od nieruchomości są, oprócz osób fizycznych i prawnych, również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Przykładami takich podmiotów są spółki:

REKLAMA

1) cywilna, której konstrukcja została uregulowana w ustawie z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: k.c.),

2) jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, odnośnie do których regulacje ustawodawca zawarł w ustawie z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.).

Zobacz serwis: Spółki

REKLAMA

Najważniejsza kwestia związana z podatkiem od nieruchomości i charakterem prawnym tego podmiotu sprowadza się do rozważenia kwestii, kto (wspólnicy czy spółka) jest podatnikiem na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych? W sytuacji, w której sama spółka nie posiada osobowości prawnej, tym samym nie może nabywać prawa własności, które tworzy wprawdzie jej majątek, ale jako wniesione przez poszczególnych wspólników do majątku spółki. Tym samym spółka cywilna jest wprawdzie wymieniona w art. 3 ust. 1 u.p.o.l. (jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej) jako jeden z rodzajów podatników, lecz z uwagi na fakt, że jest ona podmiotem, który nie jest właścicielem nieruchomości, należy stwierdzić, że to poszczególni wspólnicy spółki cywilnej – jako właściciele nieruchomości stanowiących ich majątek wspólny – będą podatnikami podatku od nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fakt zawarcia przez określoną grupę wspólników umowy spółki cywilnej nie oznacza, że z tego tytułu powstaje nowy podmiot. Taka umowa to nic innego, jak wzajemne zobowiązanie się do wspólnego działania, które zostało ukierunkowane na osiągnięcie określonego celu.

Stanowisko sądów nie jest jednoznaczne w tym zakresie. Z jednej strony, należy wskazać na rozstrzygnięcia podzielające ten pogląd, jak np. wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 2003 r. (sygn. akt I CK 201/02), w którym stwierdzono, że „spółka cywilna nie jest podmiotem prawnym odrębnym od wspólników, lecz jest wielostronnym stosunkiem zobowiązaniowym łączącym wspólników”. Z drugiej strony, są również rozstrzygnięcia, które przyznają spółce cywilnej status podatnika podatku od nieruchomości. To m.in. wyrok NSA z 25 kwietnia 2008 r. (sygn. akt II FSK 226/07), w którym stwierdzono, że „na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (...) podatnikiem podatku od nieruchomości jest spółka cywilna, a nie jej wspólnicy”.

Zobacz serwis: Podatki i opłaty

Nie kwestionując tego, że spółka cywilna to jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, trzeba stwierdzić, że ponieważ taka spółka nie może być posiadaczem żadnego z tytułów prawnych do nieruchomości wskazanych w art. 3 ust. 1 u.p.o.l., należy w pełni podzielić pogląd wyrażony w przywołanym wyroku Sądu Najwyższego.

Ponieważ to wspólnik jest podatnikiem, to on ma obowiązek złożenia organowi podatkowemu informacji w sprawie podatku od nieruchomości, na podstawie której organ podatkowy wyda decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego. Podatek powinien zostać naliczony po stawkach przewidzianych dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takim przypadku przedsiębiorcą może nie być wspólnik (jako właściciel) nieruchomości, lecz jest nim spółka cywilna prowadząca na nieruchomości określoną działalność gospodarczą. Tym samym, zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l., jest to nieruchomość znajdująca się w posiadaniu przedsiębiorcy i dlatego zastosowanie przy jej opodatkowaniu znajdują najwyższe stawki podatku od nieruchomości.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Opodatkowanie jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej

Artykuł omawia także zasady opodatkowania spółek osobowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Rząd nie da każdego miesiąca wsparcia osobom nie mającym pieniędzy na prąd?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA