REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie garaży w 2016 r.

Opodatkowanie garaży w 2016 r. /fot. Fotolia
Opodatkowanie garaży w 2016 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości mogą być, oprócz budynków mieszkalnych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, również garaże. Ich charakter jako budynków lub nawet jako lokali (pomieszczeń) w budynkach bezpośrednio wpływa na zastosowanie konkretnej stawki podatkowej.

Garaż wolno stojący

REKLAMA

Wątpliwości organów podatkowych nie powinny budzić sytuacje, w których garaż stanowi odrębny budynek (tzw. garaż wolno stojący) niż np. budynek mieszkalny należący do tego samego właściciela. Wówczas garaż jako budynek (nieruchomość) przeznaczony do używania w innym niż mieszkalny charakterze powinien być opodatkowany przy zastosowaniu stawki przewidzianej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) dla budynków pozostałych, która na 2016 rok wynosi maksymalnie 7,68 zł/1 m2. Dla porównania, stawka maksymalna podatku od nieruchomości dla budynku mieszkalnego na ten rok została określona na poziomie 0,75 zł/1 m2. Jak łatwo zauważyć, jest więc 10-krotnie mniejsza, co w głównej mierze może stanowić powód sporów na linii organy podatkowe–podatnicy w przedmiocie ustalenia wiążącego charakteru użytkowego danej nieruchomości.

REKLAMA

Jak stwierdził WSA w Warszawie w wyroku z 4 sierpnia 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 368/11), „lokale o innym przeznaczeniu niż mieszkalne (garaże), co do zasady, powinny być opodatkowane według stawki przewidzianej dla budynków pozostałych (ich części)”. Analogiczne stanowisko zajął WSA w Warszawie w wyroku z 7 lipca 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 214/11).

Zobacz serwis: Finanse

Wyjątkiem od zastosowania stawki przewidzianej dla budynków pozostałych jest sytuacja, w której ,,wolno stojący garaż” znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy i np. służy do przetrzymywania pojazdu związanego z wykonywaniem tej działalności lub sam w sobie jest miejscem, gdzie taka działalność jest prowadzona.

Wówczas opodatkowanie takiego garażu jako nieruchomości znajdującej się w posiadaniu przedsiębiorcy powinno nastąpić przy użyciu stawki przewidzianej w art. 5 ust.1 pkt 2 lit. b u.p.o.l. dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Garaż w budynku mieszkalnym

REKLAMA

Równie klarowna jest sytuacja, w której garaż jest częścią budynku mieszkalnego (stanowi jedno z jego pomieszczeń), niezależnie od kondygnacji, na której się znajduje. Skoro przedmiotem podatku od nieruchomości jest budynek mieszkalny, a podstawę jego opodatkowania stanowi powierzchnia użytkowa wszystkich jego kondygnacji, to w takiej sytuacji podatek od nieruchomości za ten budynek (w tym pomieszczenie stanowiące garaż) powinien zostać naliczony według stawek przewidzianych dla budynków mieszkalnych.

Potwierdził to NSA w wyroku z 12 października 2011 r. (sygn. akt II FSK 335/11), w którym stwierdził, że „garaż stanowiący część budynku mieszkalnego podlega, jako ta część, opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (...), z zastosowaniem stawki podatkowej przewidzianej dla części budynku mieszkalnego, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych”.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Opodatkowanie garaży

W artykule omówiono kwestię opodatkowania garaży stanowiących odrębne lokale oraz garaży będących lokalami przynależnymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA