REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz Poręczeń Unijnych umożliwia samorządom i przedsiębiorcom zabezpieczenie spłaty kredytu

Marta Szwedkowicz

REKLAMA

REKLAMA

Jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy będący podwykonawcami projektu inwestycyjnego współfinansowanego ze środków unijnych mogą ubiegać się o poręczenie lub gwarancję spłaty kredytów z Funduszu Poręczeń Unijnych.

Poręczenie lub gwarancja ze środków Funduszu Poręczeń Unijnych (FPU) jest formą zabezpieczenia spłaty kredytu, które jednostka samorządu terytorialnego albo przedsiębiorca może otrzymać, ubiegając się o kredyt na realizację przedsięwzięcia współfinansowanego przez Unię Europejską. O takie poręczenie mogą ubiegać się również podwykonawcy tych projektów.

REKLAMA

Wysokość poręczenia

Kwota poręczenia lub gwarancji ze środków Funduszu Poręczeń Unijnych, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), nie może przekroczyć 80 proc. wartości kredytu oraz kwoty 5 mln euro. Okres poręczenia lub gwarancji nie może być dłuższy niż sam okres kredytu, powiększony o trzy miesiące, jednak wystąpić o nie można na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia. Jako zabezpieczenie najczęściej przyjmowany jest weksel własny in blanco. W przypadku braku dofinansowania z Unii Europejskiej poręczenie lub gwarancję spłaty kredytu ze środków FPU można zastąpić poręczeniem lub gwarancją na warunkach Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Poręczenie spłaty kredytu w portfelu kredytowym

Istnieje możliwość skorzystania z prostszej i łatwiejszej procedury uzyskania poręczenia spłaty kredytu w tzw. portfelu kredytowym. Możliwość taka dotyczy poręczenia maksymalnie do wysokości 80 proc. kredytu i do kwoty 500 tys. euro. Osiem banków kredytujących, na podstawie odrębnej umowy zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, podejmuje samodzielnie decyzję o przyznaniu poręczenia w ramach przyznanego limitu. Takie poręczenie wydawane jest na cały okres objęty kredytem, wydłużony o trzy miesiące. Korzystając z tego produktu jednostki samorządu terytorialnego, a także ich związki, mogą uzyskać poręczenie do 5 mln euro. Jedynym zabezpieczeniem poręczenia spłaty kredytu w tej procedurze jest weksel własny in blanco.

Koszt poręczenia

Od poręczenia pobierana jest jednorazowa opłata prowizyjna od 0,5 do 1,5 proc., uzależniona od okresu poręczenia i naliczana od kwoty objętej poręczeniem. W celu zmniejszenia kosztów uzyskania kredytu i opłaty prowizyjnej od poręczenia, które ponosi klient, BGK ustalił z bankami udzielającymi kredytu korzystną dla klienta zasadę jej naliczania. Wysokość prowizji jest więc uzależniona od wysokości marży kredytowej; tak więc im niższa marża, tym niższa opłata. Obniżka może sięgnąć nawet 70 proc. opłaty za poręczenie.

BANKI MAJĄCE UMOWĘ Z BGK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Banki kredytujące, które udzielają poręczeń spłaty kredytu w portfelu kredytowym:

• Bank Gospodarki Żywnościowej

• Bank DnB Nord Polska

• Bank Polskiej Spółdzielczości

• Gospodarczy Bank Wielkopolski

• ING Bank Śląski

• Krakowski Bank Spółdzielczy

• Mazowiecki Bank Regionalny

• PKO Bank Polski

Więcej informacji o Funduszu Poręczeń Unijnych:

www.fpu.bgk.pl

Infolinia: 0 801 66 76 55

kontakt: fpu@bgk.com.pl

MARTA SZWEDKOWICZ

specjalista w Banku Gospodarstwa Krajowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA