REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizny do dyspozycji dyrektora w jednostce budżetowej

Jan Charytoniuk
Jan Charytoniuk
autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu rachunkowości budżetowej, w tym ok. 30 opracowań do „PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej”, opartych na praktycznych doświadczeniach wyniesionych z pracy w instytucjach kontrolnych (w RIO) i na stanowisku głównego księgowego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednostka budżetowa na podstawie uchwały rady miejskiej utworzyła rachunek dochodów własnych. Różnorodne drobne kwoty, wpłaca na konto dochodów własnych z adnotacją „darowizna do dyspozycji dyrektora”. Są to np.: prowizje od ubezpieczenia dzieci i za obsługę ubezpieczenia, prowizje od wpłat za język angielski przekazywane przez firmę prowadzącą na terenie przedszkola naukę tego języka, darowizny od rodziców. Czy jest to prawidłowe postępowanie?

Jednostki budżetowe otrzymujące dochody z:

REKLAMA

• opłat za udostępnianie dokumentacji przetargowej,

• spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej na rzecz jednostki budżetowej,

• odszkodowań i wpłat za utracone lub uszkodzone mienie będące w zarządzie bądź użytkowaniu jednostki budżetowej

mogą je gromadzić na wydzielonym rachunku dochodów własnych (art. 22 ust. 1 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych; dalej: uofp).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W odniesieniu do tych dochodów, wśród których występują m.in. darowizny, które mogą być przeznaczone na cel wskazany przez darczyńcę, decyzję o utworzeniu rachunku dochodów własnych podejmuje kierownik jednostki budżetowej (art. 22 ust. 5 i 6 uofp).

Poza dochodami z tytułów wymienionych w przywołanym przepisie, samorządowe jednostki budżetowe mogą gromadzić na rachunku dochodów własnych dochody określone w uchwale podjętej przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego. W uchwale należy ustalić źródła dochodów własnych i ich przeznaczenie oraz wskazać jednostki, które utworzą omawiany rachunek (art. 22 ust. 3 i 4 uofp).

REKLAMA

W opisanej na wstępie sytuacji, otrzymywane prowizje są formą wynagrodzenia za usługi wykonywane na rzecz firm ubezpieczeniowych lub podmiotów prowadzących naukę języka angielskiego, a ich wysokość jest uzależniona od wpływów za ubezpieczenie i opłat za naukę języka obcego. Z umów zawartych z tymi podmiotami lub z uzgodnień niemających formy pisemnej z pewnością nie wynikają żadne ograniczenia w odniesieniu do wydatkowania uzyskanych w ten sposób środków. W związku z tym dochody tego typu należy traktować jako dochody budżetowe, jeżeli nie zostały one wymienione w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego jako źródło dochodów własnych jednostki budżetowej.

W odniesieniu do dochodów w postaci darowizn od rodziców, to dochody te mogą być przeznaczone na cele wskazane przez darczyńcę. Jeżeli darowizny są wpłacane na cel wskazany w uchwale rady rodziców, można przyjąć, że cel wskazany w tej uchwale jest tożsamy z wolą wpłacającego.

Przepisy wykonawcze wydane na podstawie ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy nie regulują zasad zwrotu kosztów podróży służbowych osobom, które nie są pracownikami. W danym przypadku zwrot kosztów podróży służbowej rodzicowi, delegowanemu przez kierownika przedszkola, może być dokonany właśnie ze środków z dochodów własnych, pochodzących z darowizn rodziców, jeżeli jako cel ich wykorzystania wskazano w uchwale rady rodziców przeznaczenie na pokrycie kosztów udziału rodziców w zajęciach związanych z funkcjonowaniem przedszkola. Dowodem dokumentującym wydatek jest polecenie wyjazdu, rozliczone według zasad obowiązujących pracowników samorządowych (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju).

Jan Charytoniuk

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 58, poz. 485)

• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. z Nr 236, poz. 1990; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1661)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

REKLAMA

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA