REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych

APEXnet
Zmiany w prawie zamówień publicznych.
Zmiany w prawie zamówień publicznych.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tylko podpis prezydenta dzieli nas od nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. To szczególnie wyczekiwana informacja dla podwykonawców i zamawiających, których bezpośrednio dotyczą zmiany.
Pojawia się jednak pytanie, czy nowelizacja realnie wpłynie na efektywność wykonywania zleceń i terminowe płatności dla podwykonawców? Kolejnym drażliwym tematem wynikającym z obowiązującego już prawa jest kwestia wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie. Czy członek konsorcjum może powoływać się na doświadczenie nabyte przez niego w ramach prac wykonywanych wspólnie z innymi podmiotami? Na te tematy dyskutowano podczas pierwszego dnia XI Zjazdu Specjalistów i Ekspertów ds. Zamówień Publicznych w Warszawie.

Potrzeby zmian dla podwykonawców i zamawiających

Nowelizacja ustawy definiuje umowę o podwykonawstwo oraz jej pisemną formę. Ustawodawca określił jasne warunki zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia dostarczenia wykonawcy, podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy potwierdzenia wykonania prac w formie faktury lub rachunku. Dopiero, gdy podwykonawca otrzyma zapłatę, należność zostanie wypłacona wykonawcy. W celu ochrony praw zamawiającego nowelizacja mówi, że będzie on mógł określić podział wykonania istotnych części inwestycji lub prac związanych z rozmieszczeniem instalacji, które będzie musiał zrealizować wykonawca, bez korzystania z zasobów podwykonawców. Pojawiają się jednak pytania o realne zastosowanie zmian w nowelizacji i wzrost efektywności zamówień publicznych.

REKLAMA

Zobacz również: Większy próg bagatelności w zamówieniach publicznych

Rozbieżności w interpretacji

REKLAMA

Kolejną kwestią dyskutowaną w czasie wydarzenia w Warszawie, była sprawa wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie. Według Krajowej Izby Odwoławczej członek konsorcjum może powoływać się na doświadczenie nabyte przez niego w ramach prac wykonywanych wspólnie z innymi podmiotami, ale według eksperta firmy szkoleniowej APEXnet Łukasza Czabana – „Przyjęcie stanowiska Krajowej Izby Odwoławczej wiąże się z 4 aspektami: aprobowaniem fikcji faktycznej opartej na założeniu iż pomimo wykonania 1% zamówienia nabywa się doświadczenie odnoszące się do pełnego zakresu, zwielokrotnieniem doświadczenia, ograniczeniem zainteresowania większych wykonawców w tworzeniu konsorcjów z mniejszymi podmiotami i tworzeniem fikcyjnych konsorcjów uiszczanych z mniejszymi wykonawcami w celu uzyskania przez nich doświadczenia przekraczającego ich rzeczywiste możliwości” – komentuje ekspert.

Podczas pierwszego dnia XI Zjazdu Specjalistów i Ekspertów ds. Zamówień Publicznych w Warszawie. Uczestnicy poruszyli tematykę nowelizacji prawa zamówień publicznych, wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie publiczne, a także polegania na zasobach podmiotów trzecich  w przetargu ograniczonym, negocjacjach z ogłoszeniem lub dialogu konkurencyjnym. Wskazane kwestie przysparzają licznych pytań w procesie interpretacji i praktyki. Wydarzenie poprowadzili wybitni znawcy Prawa zamówień publicznych, eksperci APEXnet – Jerzy Czaban, Łukasz Czaban i Grzegorz Czaban.

Infor.pl był patronem medialnym wydarzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA