REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie nowy system odwołań przy przetargach

Ewa Grączewska-Ivanova
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy będą mogli kwestionować wybór niekonkurencyjnego trybu postępowania, opis sposobu oceny spełnienia warunków podmiotowych, odrzucenie własnej oferty lub wykluczenie przy zamówieniach podprogowych.

Komitet Stały Rady Ministrów rozpatrzy dziś projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych. Po serii międzyresortowych uzgodnień udało się osiągnąć kompromis - zmiany będą dotyczyć aż 50 przepisów. Nowela wprowadzi m.in. ważną modernizację systemu odwoławczego.

REKLAMA

Progi odwoławcze

Przy zamówieniach o wartości mniejszej niż tzw. progi unijne (tj. 133 tys. i 206 tys. euro dla dostaw i usług oraz 5,15 mln euro dla robót budowlanych) przedsiębiorcy będą mogli wnosić odwołania, jednak tylko na określone czynności zamawiającego, tj. wybór niekonkurencyjnego trybu postępowania, opis sposobu oceny spełnienia warunków podmiotowych, odrzucenie własnej oferty lub wykluczenie. Przy takich zamówieniach wykonawca nie będzie mógł kwestionować wyboru najkorzystniejszej oferty. Powyżej progów unijnych przedsiębiorcy będą mogli odwoływać się w pełnym zakresie.

Ocena skutków

REKLAMA

- Zmiany dotyczące odwołań nie będą korzystne dla przedsiębiorców budowlanych. Nowela podwyższa bowiem próg, od którego można wnosić odwołania w tego rodzaju zamówieniach - ze 133 tys. euro lub 206 tys. euro (412 tys. euro w przypadku zamówień sektorowych) do 5,150 tys. euro - ocenia Anna Rudowald, prawnik z Kancelarii Salans.

Zwraca jednak uwagę, że w przeciwieństwie do stanu obecnego we wszystkich zamówieniach podprogowych (poniżej progów unijnych) wykonawca będzie mógł wnieść odwołanie na niektóre czynności zamawiającego, np. wybór trybu, wykluczenie z postępowania, odrzucenie oferty.

- Mimo ograniczenia możliwości wnoszenia odwołań w przypadku robót budowlanych pozostałe proponowane zmiany są korzystne dla wykonawców, bo będą oni mogli korzystać z większego katalogu środków ochrony prawnej - mówi Marcin Płużański, prawnik specjalizujący się w zamówieniach publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz przedsiębiorcy nie mogą odwoływać się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w postępowaniach o wartości poniżej 133 tys. euro i 206 tys. euro.

 

Zmiana specyfikacji

Dla zamawiających ważne będzie rozszerzenie możliwość zmiany specyfikacji. W przyszłości dopuszczalna będzie modyfikacja kryteriów oceny ofert oraz warunków udziału w postępowaniu.

- Umożliwienie modyfikowania kryteriów oceny ofert i warunków udziału w postępowaniu to zmiana rewolucyjna. Aktualnie ich wadliwe sformułowanie powoduje unieważnienie postępowania i konieczność rozpoczynania go od nowa. Proponowana zmiana usprawni więc procedury przetargowe - ocenia Marcin Płużański.

Wskazuje jednocześnie, że gwarancją poszanowania zasady równego traktowania będzie obowiązek przedłużenia przez zamawiającego w takim przypadku terminu składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Niestety w procedurze uproszczonej (poniżej progów unijnych) projekt nie wyznacza minimalnego okresu, o jaki trzeba przedłużyć termin. - Może to powodować naruszanie przez zamawiających zasady równego traktowania wykonawców przez zmianę warunków udziału w postępowaniu i przedłużenie terminu składania ofert np. o jeden dzień - wskazuje Marcin Płużański.

Poprawki w ofertach

Poważnie zmienią się też zasady poprawiania oczywistych omyłek w ofertach. Do historii mają przejść przypadki, kiedy tańsza oferta odpada przez drobne redakcyjne nieścisłości.

Przedsiębiorcy będą mogli odwoływać się od najważniejszych decyzji zamawiającego przy mniejszych przetargach

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie świadczenia. Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Mimo, że wiele osób leczy zęby prywatnie, to trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA