REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uzupełniany dokument potwierdza stan na dzień składania ofert

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
prawo, czas, urlop, kalendarz, 2015/ Fot. Fotolia
prawo, czas, urlop, kalendarz, 2015/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Złożenie dokumentu uzupełnianego na wezwanie zamawiającego wystosowane na podstawie art. 26 ust. 3 p.z.p. jest dopuszczalne, pod warunkiem, że tak uzupełniany dokument potwierdza stan na dzień składania ofert. Przepis ten przewiduje bowiem, że złożone na wezwanie zamawiającego oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, nie później niż w dniu, w którym upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert.

Na stan z jakiego dnia wykonawca winien przedstawić dokumenty i oświadczenia, aby udowodnić spełnienie warunków udziału w postępowaniu?

Wykonawca, aby móc uczestniczyć w postępowaniu przetargowym, zobowiązany jest przedstawić w swojej ofercie dokumenty i oświadczenia, które są warunkiem udziału w tym postępowaniu. Dokumenty i oświadczenia, które należy przedłożyć, opisane są przez zamawiającego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Zamawiający może dowolnie określać dokumenty i oświadczenia, które musi przedłożyć wykonawca. Istotne jest tylko to, aby w/w dokumenty i oświadczenia, miały związek z przedmiotem zamówienia. Wymóg przedłożenia w/w dokumentów oraz oświadczeń wynika z art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.).

REKLAMA

Zobacz również: Wykluczenie wykonawcy ze względu na udział w przygotowaniu postępowania

REKLAMA

Oczywistym jest to, iż w/w dokumenty i oświadczenia, które wykonawca załącza do swojej oferty, nie mogą być sporządzone później niż sama oferta. A co za tym idzie te dokumenty i oświadczenia muszą potwierdzać zaistnienie określonych zdarzeń, przed sporządzeniem oferty. Odmienna sytuacja jest niemożliwa, gdyż skoro określone zdarzenie nie zaistniało przed sporządzeniem oferty, to brak jest możliwości, aby istniał dokument lub oświadczenie, które ziszczenie tego zdarzenia by potwierdzało. Jednakże w praktyce pojawia się często problem, co w sytuacji, gdy wykonawca nie przedłoży celowo określonego dokumentu lub oświadczenia w swojej ofercie, gdyż go nie posiada. A przedłoży dokument lub oświadczenie powstały po złożeniu oferty na etapie uzupełnienia braków formalnych tej oferty. Dla przykładu zamawiający przewidział w SIWZ, iż warunkiem udziału w postępowaniu przetargowym, jest wykonanie określonych robót na kwotę 10.000.000 zł. Spełnienie tego warunku wykonawca musi udowodnić poprzez przedłożenie referencji. Natomiast wykonawca w momencie przygotowania swojej oferty, nie posiada takiej referencji, gdyż obecnie jest na etapie realizacji robót na wskazaną wyżej kwotę i zakończy ją już po terminie składania ofert. W związku z czym powstaje wątpliwość, czy wykonawca może przedłożyć tą brakującą referencję, w momencie gdy zmawiający wezwie go do uzupełnienia jego oferty o tą brakującą referencję, czy też nie?

REKLAMA

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 23 grudnia 2014 r., sygn. akt: KIO 2645/14 (LEX nr 1648150) rozwiązała powyższy problem, gdyż stwierdziła, iż: „złożenie dokumentu uzupełnianego na wezwanie zamawiającego wystosowane na podstawie art. 26 ust. 3 p.z.p. jest dopuszczalne, pod warunkiem, że tak uzupełniany dokument potwierdza stan na dzień składania ofert. Przepis ten przewiduje bowiem, że złożone na wezwanie zamawiającego oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, nie później niż w dniu, w którym upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert.”

Wynika z powyższego, iż w sytuacji opisanej powyżej, jeżeli wykonawca przedłożyłby dokument lub oświadczenie powstałe po złożeniu jego oferty, to zamawiający winien odrzucić jego ofertę, gdyż nie uzupełnił braków formalnych tej oferty. Nie udowodnił bowiem, iż spełnił warunki udziału w postępowaniu przetargowych przed złożeniem swojej oferty. Wskazać należy, iż rozwiązanie to ma sens, gdyż w odmiennym przypadku w bardzo łatwy sposób wykonawcy, których oferty nie zostały wybrane jako najkorzystniejsze mogliby podważyć wybór wykonawcy, który wygrał przetarg. Brak byłoby bowiem granicznego momentu, w którym zamawiający badałby spełnienie przez wykonawców warunków przetargu. Obecnie tym granicznym momentem jest upływ termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert. W przypadku braku tego granicznego momentu wykonawcy zawsze mogliby przedłożyć w późniejszym terminie brakujące dokumenty lub oświadczenia, które powstałyby w późniejszym czasie. Natomiast zamawiający musiałby te dokumenty uwzględnić. Co też byłoby niekorzystne dla samego zamawiającego oraz  utrudniałoby wybór najkorzystniejszej oferty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

REKLAMA

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA