REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o działalności leczniczej obowiązuje

leki tabletki pastylki fotolia
leki tabletki pastylki fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z nową ustawą o działalności leczniczej pojawiły się kontrowersje związane z wykorzystaniem mienia dofinansowanego z funduszy UE oraz możliwości prywatyzacji szpitali.

 W dniu 1 lipca 2011 roku weszła w życie ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, która wprowadza duże zmiany m.in. w funkcjonowaniu ZOZ, sposobach ich zakładania i finansowania. W tym samym dniu traci moc obowiązującą ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej.

REKLAMA

Nowa ustawa ma być odpowiedzią na trudności, które od lat występują w systemie ochrony zdrowia w kraju. Wprowadza ona nowe pojęcia i ich definicje, takie jak: działalność lecznicza, podmiot wykonujący działalność leczniczą, podmiot leczniczy oraz praktyka zawodowa. Podstawową zasadą przyjętą przez ustawę jest to, że podmioty wykonujące działalność leczniczą mają status przedsiębiorcy.

Zobacz: Ceny leków wkrótce wzrosną?

REKLAMA

"Ustawa o działalności leczniczej przewiduje możliwość przekształcenia SP ZOZ w spółkę prawa handlowego. W poprzednim stanie prawnym „przekształcenie” dokonywane było przez likwidację SP ZOZ i powołanie w miejsce zlikwidowanego zakładu spółki handlowej. W przypadku szpitali, które pozyskały środki europejskie, „przekształcenie” to budziło istotne wątpliwości z punktu widzenia zachowania tzw. zasady trwałości projektu. Od dziś kontrowersje te przestają mieć tak istotne znaczenie. Niemniej jednak w odniesieniu do przekształcanych szpitali, niektóre kwestie dotyczące gospodarowania unijnymi pieniędzmi pozostają nadal niejasne. W szczególności dotyczy to prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia dofinansowanego z funduszy UE oraz możliwości prywatyzacji szpitali" - komentuje Rafał Cieślak, wspólnik zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

„Większość szpitali, które pozyskały środki unijne, nie przewidziała, że na wielkość dotacji wpłynąć może wynajmowanie powierzchni podmiotom trzecim, czy świadczenie usług komercyjnych. Wynikało to także z chęci uzyskania maksymalnego poziomu dofinansowania, gdyż potencjalne dochody pomniejszają wysokość wsparcia z UE. O ile w przypadku wykorzystania unijnych pieniędzy na zakup sprzętu, czy np. budowę bloku operacyjnego, sytuacja jest mniej skomplikowana, to już remont całego obiektu, termomodernizacja lub informatyzacja – utrudniają możliwość prowadzenia efektywnego zarządzania mieniem szpitalnym” – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z oczekiwaniami Ustawa nie zakłada obowiązkowego przekształcania SP ZOZ w spółki, jednakże samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku - samorządy w przeciągu 12 miesięcy będą zmuszone do przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową bądź jego likwidację.


Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA