REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo powołać członków komisji w gminach i miastach

Łs
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są zasady powoływania obwodowych komisji wyborczych? W jakim trybie przeprowadzane jest losowanie członków obwodowych komisji wyborczych?

ANNA LUBACZEWSKA

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie

W urzędzie gminy/miasta/dzielnicy należy odpowiednio wcześniej wywiesić wyraźną informację o miejscu i terminie przyjmowania zgłoszeń do komisji obwodowych.

Zgłoszenie kandydatów jest dokonywane na piśmie zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 8 sierpnia 2001 r. w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych... Zgłoszenie podpisuje pełnomocnik lub osoba przez niego upoważniona. Dane dotyczące pełnomocników komitetów wyborczych znajdują się także w komunikacie na stronie PKW. Osoba dokonująca zgłoszenia z upoważnienia pełnomocnika dołącza do zgłoszenia upoważnienie lub jego kopię (kopię uwierzytelnia się po okazaniu oryginału upoważnienia). Należy sprawdzić zakres upoważnienia:

l przedmiotowy - czy dotyczy zgłoszenia kandydatów do komisji obwodowych

l terytorialny - czy zawiera nazwę gminy/miasta/dzielnicy, do której dokonywane jest zgłoszenie, ewentualnie numery komisji obwodowych.

Osoby upoważnione przez pełnomocnika komitetu wyborczego do dokonywania zgłoszeń nie mogą upoważniać dalszych osób do wykonywania tych czynności.

Sposób postępowania z przyjętymi zgłoszeniami został szczegółowo określony w par. 6, 7 i 8 powołanego wyżej rozporządzenia. Konieczne jest skrupulatne przestrzeganie wskazanego w tych przepisach trybu postępowania. Dotyczy to zwłaszcza konieczności sporządzania wykazów zgłoszonych kandydatów oraz przeprowadzenia losowania. Ważne jest podanie do publicznej wiadomości, co najmniej na 2 dni przed losowaniem, informacji o dacie i godzinie oraz miejscu jego przeprowadzenia. Stosowną informację wywiesza się w siedzibie wójta, burmistrza, prezydenta miasta w miejscu ogólnodostępnym. Losowanie przeprowadza się odrębnie dla każdej obwodowej komisji wyborczej, jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów przez poszczególne komitety wyborcze jest większa niż dziesięć. W losowaniu uwzględnia się tylko po jednym kandydacie tego samego komitetu. Z przeprowadzonego losowania należy sporządzić protokół, w którym podaje się, m.in. odrębnie dla każdej komisji obwodowej jej numer i siedzibę, liczbę kandydatów, spośród których przeprowadzono losowanie, a także imiona i nazwiska wylosowanych kandydatów. Protokół z przeprowadzonego losowania oraz inne materiały związane z powoływaniem komisji, w tym zgłoszenia kandydatów pozostają w dokumentacji organu powołującego komisje. W skład komisji powołuje się od 7 do 11 osób, w tym jedną osobę wskazaną przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych bądź pracowników szpitali lub zakładów pomocy społecznej lub pracowników zakładów karnych i aresztów śledczych.

Zarządzenia wójta, burmistrza, prezydenta miasta w sprawie powołania komisji obwodowych podaje się niezwłocznie do wiadomości publicznej przez wywieszenie w siedzibie organu powołującego komisje. Składy poszczególnych komisji będą także wywieszone w siedzibach komisji (lokalach wyborczych) w dniu głosowania.

Wykaz o składzie komisji powinien zawierać imiona i nazwiska członków komisji i pełnione przez nich funkcje w komisji. Nie mogą być podawane do wiadomości publicznej inne dane niezbędne do rozpatrzenia zgłoszenia, np. PESEL lub dokładny adres zamieszkania.

ŁS

PODSTAWA PRAWNA

l Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 8 sierpnia 2001 r. w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i do Senatu (Dz.U. z 2001 r. nr 84, poz. 921 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA