REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-podpis zabezpiecza przed fałszerzami

Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podpis elektroniczny jest traktowany w obrocie prawnym tak, jak własnoręczny. Wiadomości opatrzone e-podpisem mogą odczytać tylko ich odbiorcy. E-dokumentów nie można podrobić i zmienić daty ich nadania.

REKLAMA

Od 1 maja 2008 r. nie będziemy musieli osobiście stawiać się w urzędach, aby składać podania i inne dokumenty. Wystarczy, że prześlemy je e-mailem i opatrzymy podpisem elektronicznym. Wszystko dzięki podpisowi elektronicznemu. Cyfrowa wersja podpisu jest traktowana przez prawo tak samo, jak podpis odręczny. Ustawa o podpisie elektronicznym przewiduje wymogi, jakie powinien spełnić e-podpis, aby mógł zostać uznany za bezpieczny i mógł być uznawany w obrocie prawnym na równi z podpisem własnoręcznym. Stanowi ona, iż powinien on być przede wszystkim przyporządkowany wyłącznie do osoby składającej ten podpis i być sporządzany za pomocą bezpiecznych urządzeń i danych służących do składania podpisu elektronicznego. Poza tym musi być powiązany z danymi, do których został dodany w taki sposób, że każda późniejsza zmiana tych danych jest rozpoznawalna.

REKLAMA

E-podpis gwarantuje, że nikt nieupoważniony nie wprowadzi zmian do przesyłanego przez nas pliku. Jest to atut, którego nie posiadają papierowe dokumenty, w których niekiedy bez problemu można dopisać kolejne wzmianki czy zmienić datę (i będzie to praktycznie niemożliwe do wykrycia). Integralność tak podpisanej wiadomości pozwala na ujawnienie zmian, które polegałyby nawet na dodaniu spacji między dwoma zdaniami. Jedną z najważniejszych cech elektronicznego podpisu jest także jego poufność. Dzięki możliwości szyfrowania dokumentów, wiadomość przesłana e-mailem oraz dane w niej zawarte może odczytać tylko osoba, do której wiadomość jest adresowana. Dokumenty opatrzone e-podpisem są dodatkowo znakowane tzw. elektroniczną datą pewną. Do wiadomości jest przypisany dokładny czas (otrzymany na podstawie wzorców atomowych), co uniemożliwia dokonanie nadużyć związanych z datą nadania dokumentu.

KORZYŚCI ZE STOSOWANIA BEZPIECZNEGO PODPISU ELEKTRONICZNEGO

• Natychmiastowa identyfikacja osoby, która złożyła podpis

• Dokument podpisany podpisem elektronicznym jest oryginałem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Brak potrzeby parafowania każdej strony umowy (podpis elektroniczny chroni dokument jako całość)

• Trudniejsze sfałszowanie podpisu elektronicznego

• Podpis elektroniczny jest powiązany z dokumentem, do którego został dołączony, w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana danych jest rozpoznawalna.

Podpis elektroniczny

10-15 tys.

podpisów elektronicznych wydały centra certyfikacji od 2002 roku

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

REKLAMA

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA