REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego ?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jak napisać skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego ?/ fot. Fotolia
Jak napisać skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego ?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skarga wnoszona do wojewódzkiego sądu administracyjnego musi spełniać określone kryteria. Po pierwsze, musi zawierać elementy określone w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a). Po drugie, należy ją wnieść do odpowiedniego organu, w określonym przepisami terminie.

Gdzie i w jakich okolicznościach należy wnieść skargę ?

Do wniesienia skargi uprawniona jest grupa podmiotów określonych w art. 50 § 1. ustawy p.p.s.a. Wnosi się ją w celu zaskarżenia działania bądź zaniechania ze strony organu administracji publicznej. Uprawniony podmiot może z niej skorzystać dopiero gdy zostaną wyczerpane wszystkie środki zaskarżenia. Ponadto musi zostać wniesiona do sądu za pośrednictwem organu, którego działanie lub zaniechanie jest przedmiotem tej skargi.

REKLAMA

W prawie administracyjnym panuje zasada, że zaskarżeniu podlega rozstrzygnięcie organu odwoławczego w całości. Zaskarżenie w części możliwe będzie tylko gdy decyzja zawiera samodzielne rozstrzygnięcia, które mogą być zaskarżone.

Co należy umieścić w skardze?

Ustawa p.p.s.a. w artykułach 45, 46, 45, 215, określa jakie wymogi powinno spełniać pismo procesowe. Z kolei art. 57 stanowi, że skarga musi spełniać wymogi takie jak pisma w postępowaniu sądowym a także zawierać elementy dodatkowe. Należą do nich:

  • wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności;
  • oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia sprawy dotyczy skarga;
  • określenie naruszenia prawa lub interesu
  • w określonych przypadkach, dowód, że skarżący wezwał właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa.

Skargę do WSA można wnieść zarówno w formie elektronicznej, jak i pisemnej. 

Kiedy należy wnieść skargę?

Zasadą jest wnoszenie skargi w ciągu trzydziestu dni od doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w jego sprawie. W przypadku uprzedniego wzywania organu do usunięcia naruszenia prawa, termin ten wynosi trzydzieści dni od dnia otrzymania odpowiedzi organu. W przypadku nie otrzymania odpowiedzi na wezwanie, termin ten wynosi sześćdziesiąt dni od dnia wezwania o usunięcie naruszenia prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy skarga może zostać odrzucona?

REKLAMA

Sąd odrzuca skargę w przypadku gdy skarga została złożona po terminie, a także gdy sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego. Dodatkowymi powodami odrzucenia skargi mogą być braki formalne, brak zdolności procesowej po którejkolwiek stronie, interes prawny lub sytuacja, w której uprawnienia skarżącego nie zostały naruszone stosownie do wymagań, a także gdy z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne. Skarga może zostać odrzucona w drodze postanowienia. Może to nastąpić na posiedzeniu niejawnym.

Skarżący może skargę wycofać, co jest wiążące dla sądu. Cofnięcie skargi może zostać jednak uznane za niedopuszczalne, jeżeli zmierza do obejścia prawa lub sprawiłoby, że utrzymane w mocy zostałyby  akty lub czynności uznane przez sąd za nieważne.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi  (Dz.U. 2002 Nr 153 poz.1270 z późn zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZNP wysłał list do MEN. Co zrobi min. B. Nowacka? Zapobiegnie zwolnieniom z pracy nauczycieli? Jak zachować liczbę godzin lekcyjnych?

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    REKLAMA

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    REKLAMA

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    REKLAMA