REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można odmówić udzielenia informacji publicznej przetworzonej?

Kiedy można odmówić udzielenia informacji publicznej przetworzonej?/ fot. Fotolia
Kiedy można odmówić udzielenia informacji publicznej przetworzonej?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedmiotem wniosku o udostępnienie informacji publicznej może być informacja, której przygotowanie będzie wymagało podjęcia działań intelektualnych oraz zaangażowania znacznego nakładu czasu i pracy. Udostępnienie takiej informacji uwarunkowane jest jednak wykazaniem przez wnioskodawcę, że za tym udostępnieniem przemawia szczególnie uzasadniony interes publiczny. W przeciwnym wypadku dysponent informacji powinien wydać decyzję o odmowie jej udostępnienia.

Każda informacja o sprawach publicznych, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (dalej: u.d.i.p.), stanowi informację publiczną i podlega udostępnieniu. Tak zdefiniowaną informację publiczną można podzielić na informację prostą oraz informację przetworzoną.

REKLAMA

REKLAMA

Jak zauważył WSA w Rzeszowie w wyroku z 25 sierpnia 2016 r. (sygn. akt II SA/Rz 639/16), udzielenie informacji prostej nie wiąże się z poniesieniem przez organ i podległy mu aparat znaczącego nakładu czasu i pracy. W tym ujęciu udostępnienie informacji prostej nie może wpływać na zakłócenie podstawowej działalności instytucji publicznej.

Natomiast przetworzona informacja publiczna to taka, której powstanie wymaga dodatkowych czynności intelektualnych. W ich wyniku powstaje nowa informacja, stanowiąca kompilację informacji prostych posiadanych przez podmiot zobowiązany. Przygotowanie informacji przetworzonej wymaga najczęściej podjęcia różnych działań, takich jak: analizy, obliczenia, zestawienia, podsumowania, które połączone są z zaangażowaniem intelektualnym. Jednak zgodnie z wyrokiem WSA w Olsztynie z 6 września 2011 r. (sygn. akt II SA/Ol 435/11), samo wyszukanie w rejestrach, ewidencjach czy innego rodzaju zestawieniach określonych we wniosku informacji nie stanowi przetworzenia tych informacji. Również odszukanie określonych informacji wskazanych przez wnioskodawcę, a stanowiących już akta archiwalne, celem wygenerowania kserokopii dla wnioskodawcy - nie może być kwalifikowane jako przetworzenie informacji.

REKLAMA

W praktyce istotnym problemem okazuje się ustalenie, czy wniosek, który dotyczy bardzo szerokiego katalogu dokumentów źródłowych, stanowiących przecież nośnik informacji publicznych prostych (np. sporządzenia kserokopii wszystkich decyzji administracyjnych wydanych w określonych rodzajowo sprawach), może zostać zakwalifikowany jako żądanie udostępnienia informacji publicznej przetworzonej. Przeciwko takiej kwalifikacji opowiada się większość orzeczeń sądowych. Jednak NSA w wyroku z 30 września 2015 r. (sygn. akt I OSK 1764/14) uznał, że w pewnych przypadkach bardzo szeroki zakres wniosku, wymagający zgromadzenia, zanonimizowania i sporządzenia kserokopii wielu dokumentów, może wymagać aż takich działań organizacyjnych i angażowania środków osobowych, że zakłóci to normalny tok działania podmiotu zobowiązanego. W takim przypadku należy uznać, że wniosek faktycznie dotyczy informacji publicznej przetworzonej.

Przy okazji kwalifikowania rodzaju informacji trzeba też zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy informacją przetworzoną a informacją przekształconą. Co do zasady, informacja przetworzona stanowi nową informację - taką, która nie istniała na dzień złożenia wniosku. Natomiast przekształcenie informacji jest zabiegiem technicznym, w wyniku której zewnętrzna forma informacji prostej ulega przekształceniu zgodnie z wnioskiem. Przykładowo, dokument funkcjonujący w postaci papierowej zostaje udostępniony w formie skanu. Takie przekształcenie jest jak najbardziej dopuszczalne, a wnioskodawca nie musi w żaden sposób uzasadniać wyboru formy (np. kserokopia, skan, zdjęcie), w której informacja ma zostać udostępniona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Kiedy można odmówić udzielenia informacji publicznej przetworzonej

W artykule szczegółowo omówiono procedurę udzielania informacji publicznej przetworzonej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA