REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wypowiedzieć umowę na zastępstwo pracownikowi, który choruje

Czy można wypowiedzieć umowę na zastępstwo pracownikowi, który choruje./ fot. Shutterstock
Czy można wypowiedzieć umowę na zastępstwo pracownikowi, który choruje./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PYTANIE: W dniu 23 kwietnia 2018 r. zawarto umowę o pracę na zastępstwo do czasu powrotu nieobecnego pracownika. Osoba zastępująca długotrwale choruje, co reorganizuje poprawne funkcjonowanie zakładu pracy. Czy z pracownikiem zatrudnionym na zastępstwo można rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia?

ODPOWIEDŹ: Nie. Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który został zatrudniony na zastępstwo, podczas korzystania przez niego ze zwolnienia lekarskiego jest zabronione. Zakaz obowiązuje do czasu upływu okresu ochronnego.

REKLAMA

UZASADNIENIE: Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy niż urlop wypoczynkowy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 41 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; dalej: k.p.). Jak przypomniał Sąd Najwyższy w wyroku z 14 marca 2017 r. (sygn. akt III PK 84/16), te inne usprawiedliwione nieobecności to: (…) nieobecności nieplanowane, które wynikają z niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub koniecznością wykorzystania na inne usprawiedliwione, zdaniem ustawodawcy, cele dnia przewidzianego na pracę. Cele te mogą być rodzinne (opieka), socjalne (ślub, pogrzeb), społeczne (praca nauczyciela zawodu), wymiaru sprawiedliwości (świadek). (…)

Zobacz: Zadania

Zakaz wręczania wypowiedzenia definitywnego i zmieniającego w trakcie usprawiedliwionej nieobecności pracownika obejmuje wszystkie rodzaje umów o pracę, w tym na zastępstwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z ORZECZNICTWA

Pracownik zaczyna korzystać z gwarancji zatrudnienia i zachowania warunków pracy i płacy z chwilą powstania przesłanki zakazu wypowiedzenia, tj. nieobecności w pracy z powodu choroby czyniącej go niezdolnym do pracy lub zaprzestania świadczenia pracy z tej samej przyczyny.

Postanowienie SN z 27 lutego 2019 r., sygn. akt III PK 83/18

Pracownik pozostaje w okresie ochronnym do upływu terminów, które dają pracodawcy prawo rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 41 w zw. z art. 53 k.p.). Nie może on zatem otrzymać wypowiedzenia podczas nieobecności spowodowanej chorobą, trwającej:

  1. dłużej niż 3 miesiące - jeśli jest zatrudniony u danego pracodawcy mniej niż 6 miesięcy,
  2. dłużej niż łączny okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (łącznie 272 dni, a przy gruźlicy - 360 dni) - gdy jest zatrudniony u tego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy (tyle samo wynosi okres ochronny, jeżeli pracownik uległ wypadkowi przy pracy lub zapadł na chorobę zawodową).

W przypadku opisanym w pytaniu obowiązuje dłuższy okres ochronny (wskazany w pkt 2). Gdy on upłynie, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę pracownika na zastępstwo z zastosowaniem okresu wypowiedzenia lub w trybie natychmiastowym na podstawie art. 53 § 1 k.p. Wcześniejsze wręczenie pisma wypowiadającego jest dozwolone wyłącznie w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 411 k.p.)

Pracodawca, który wypowie umowę na zastępstwo podczas zwolnienia lekarskiego pracownika, narusza przepisy o wypowiadaniu, w związku z czym sąd - na żądanie pracownika - może orzec bezskuteczność tej czynności, przywrócenie do pracy lub odszkodowanie.

PODSTAWA PRAWNA

©℗

Jadwiga Sztabińska

- prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym z zakresu sfery budżetowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    REKLAMA

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA