REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady rekrutacji do zawodu komornika

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

REKLAMA

Komisje egzaminacyjne powołuje minister sprawiedliwości co dwa lata i wyznacza ich przewodniczących. Aby zostać aplikantem komorniczym, trzeba będzie zdać egzamin konkursowy złożony ze 150 pytań testowych. Szkolenie teoretyczne jest odpłatne, a praktyczną naukę zawodu aplikanci odbywają w kancelarii komorniczej.

Aby zostać aplikantem komorniczym, trzeba zdać egzamin konkursowy przed komisją powołaną przez ministra sprawiedliwości. Aplikację kończy egzamin komorniczy również przed tą samą komisją. Komisje egzaminacyjne powołuje minister sprawiedliwości co dwa lata dla jednej lub kilku izb komorniczych, wyznacza on również ich przewodniczących. Komisja składa się z siedmiu osób: czterech sędziów sądu apelacyjnego lub okręgowego, dwóch przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Komorniczą oraz jednego pracownika naukowego, którym powinien być co najmniej doktor habilitowany nauk prawnych.

REKLAMA

Zmiany te są skutkiem przepisów znowelizowanej ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. nr 112, poz. 769), które obowiązują od 1 stycznia 2008 r., i rozporządzeń wydanych w grudniu 2007 r. przez ministra sprawiedliwości.

Procedury egzaminacyjne

Egzamin konkursowy aplikantów komorniczych odbywać się będzie raz w roku, nie później niż do 30 września, równocześnie we wszystkich izbach komorniczych. Termin wyznaczy minister sprawiedliwości. Za udział w nim kandydat na aplikanta musi zapłacić kwotę wynosząca połowę równowartości minimalnego wynagrodzenia.

- Dotychczas model aplikacji komorniczej nie przewidywał egzaminu wstępnego - tłumaczy komornik Iwona Karpiuk-Suchecka.

Natomiast radca prawny, Wojciech Biernacki z kancelarii Radców Prawnych Biernaccy, ocenia, że dotychczasowy model aplikacji nie miał nic wspólnego z aplikacjami w innych zawodach prawniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pracownicy zatrudnieni w kancelariach komorniczych z wykształceniem prawniczym, a w minionym okresie nawet administratywiści, odbywali szkolenie z elementarnej wiedzy prawniczej, które utarło się nazywać aplikacją. Aby zostać na nie przyjętym, aplikant nie musiał zdawać egzaminu - mówi Wojciech Biernacki.

Zakres wiedzy

REKLAMA

Teraz komisja ma sprawdzać wiedzę kandydata z zakresu prawa konstytucyjnego, cywilnego, gospodarczego, finansowego, pracy, spółek handlowych, administracyjnego, rodzinnego, europejskiego, prywatnego międzynarodowego, postępowania cywilnego i administracyjnego oraz ustroju sądów i samorządu komorniczego.

Informacje o terminie egzaminu muszą zostać podane do publicznej wiadomości. Kandydaci na aplikantów powinni złożyć zgłoszenia najpóźniej na 50 dni przed datą rozpoczęcia egzaminu konkursowego.

Gdyby zgłoszenie nie spełniało wymogów formalnych albo kandydat nie uiścił opłaty, to wówczas komisja wezwie go listem poleconym za potwierdzeniem odbioru do usunięcia braków lub uiszczenia opłaty w ciągu siedmiu dni od otrzymania wezwania. Jeżeli tego nie zrobi, to wówczas komisja odmówi dopuszczenia go do egzaminu. W ciągu 14 dni od doręczenia uchwały kandydat może odwołać się do ministra sprawiedliwości.

Test ze 150 pytaniami

REKLAMA

W ramach egzaminu kandydaci rozwiążą test składający się ze 150 pytań. Każde z nich opatrzone zostanie trzema propozycjami odpowiedzi, z których tylko jedna będzie prawidłowa. Za prawidłową odpowiedź kandydat otrzyma jeden punkt, a aby zdać egzamin, powinien uzyskać co najmniej 90 punktów.

Lista osób, które osiągnęły wynik pozytywny, zostanie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. Minister sprawiedliwości o wynikach egzaminów zawiadamia również Krajową Radę Komorniczą.

Wpis na listę aplikantów komorniczych odbywa się na wniosek zainteresowanego, który na egzaminie uzyskał co najmniej 90 punktów. Dokonuje go rada izby w ciągu 30 dni od doręczenia jej wniosku. Natomiast od uchwały rady odmawiającej dokonania wpisu przysługuje odwołanie do KRK. Należy je złożyć w ciągu 14 dni. Natomiast od ostatecznej decyzji odmawiającej wpisu na listę aplikantów, nierozpoznania przez ministra sprawiedliwości odwołania od uchwały ustalającej wyniki egzaminu, niepodjęcia przez radę izby uchwały o wpisie na listę oraz nierozpoznania przez krajową radę odwołania od uchwały rady izby kandydatowi na aplikanta służy skarga do sądu administracyjnego.

 

Wysokość opłaty

Osoby wpisane na listę aplikantów muszą uiszczać opłatę roczną na pokrycie kosztów szkolenia. Jej wysokość określił minister sprawiedliwości w rozporządzeniu z 13 grudnia 2007 r. (Dz.U. nr 244, poz. 1799) i wynosi ona równowartość czterokrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości obowiązującej w dniu rozpoczęcia roku szkoleniowego. Rada izby może zwolnić aplikanta od opłaty w całości lub w części, odroczyć jej płatność albo rozłożyć na raty. Koszty szkolenia są wówczas pokrywane ze środków izby komorniczej. Natomiast praktyczną naukę zawodu aplikanci muszą poznać, pracując w kancelarii komorniczej. Iwona Karpiuk Suchecka uważa, że prawdopodobnie wykształci się praktyka, że aplikanta będzie zatrudniał na umowie o pracę ten sam komornik, u którego odbywa on aplikację.

660 komorników działa w Polsce

 

 

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIA


Andrzej Kulągowski, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej

Znowelizowane przepisy wprowadzają podobne zasady naboru na aplikację, jak w innych korporacjach prawniczych. Zmiana zasad szkolenia aplikantów miałaby sens wówczas, gdyby po jego ukończeniu komorniczy aplikant mógł się starać o przyjęcie do innej korporacji. Niekorzystny dla komorników jest również przepis nakazujący zatrudnianie w kancelarii raz na trzy lata aplikanta komorniczego, a raz na dwa lata asesora bez względu na to, czy komornika stać na zapłacenie związanych z tym kosztów. W dodatku rada może zmusić komornika do przyjęcia aplikanta do kancelarii, mimo że nie przeznaczy na jego pensję swoich pieniędzy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA