REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia urzędników administracji państwowej w sierpniu 2020 - stanowisko OPZZ

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.
Zwolnienia urzędników administracji państwowej w sierpniu 2020 - stanowisko OPZZ /fot. Shutterstock
Zwolnienia urzędników administracji państwowej w sierpniu 2020 - stanowisko OPZZ /fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tarcza antykryzysowa daje możliwość masowych zwolnień w administracji publicznej. Przedstawiamy stanowisko związków zawodowych.

Oświadczenie Kierownictwa OPZZ w sprawie zwolnień w administracji:

REKLAMA

W przestrzeni medialnej pojawiają się niepokojące informacje dotyczące masowych zwolnień urzędników administracji publicznej, planowanych przez rząd na początku sierpnia.

Obawy OPZZ dot. zagrożeń dla pracowników wynikających z antypracowniczych rozwiązań kolejnych wersji Tarcz Antykryzysowych w dalszym ciągu ulegają pogłębieniu. Obecne rozwiązania nie zabezpieczają pracowników, a wręcz przeciwnie, redukcje etatów dosięgną coraz szerszych grup zawodowych. Zwolnienia mogą dotyczyć także m. in. pracowników zatrudnionych w państwowych funduszach celowych, ZUS, KRUS i NFZ. OPZZ już od samego początku postulowało o wprowadzenie bardziej bezpiecznych i pro-pracowniczych rozwiązań, które powinny zawierać ustawy związane z zabezpieczeniem interesów naszego państwa przed skutkami ekonomicznymi pandemii.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

REKLAMA

W kolejnych wersjach Tarcz Antykryzysowych, rząd przyznaje sobie prawo do kolejnych redukcji etatów na kolejnych grup zawodowych. Intencja takiego rozwiązania jest tym bardziej ciążka do zrozumienia, ponieważ nastąpiło zintensyfikowanie ilości zadań czekających instytucje sektora finansów publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych nie akceptuje tych przepisów. Uważamy, że największym wyzwaniem dla państwa w czasie pandemii jest zahamowanie odpływu wysoko wykwalifikowanych pracowników z sektora publicznego oraz zapewnienie należytego poziomu realizacji zadań administracji publicznej. Państwo, jako istotny pracodawca – w obliczu pesymistycznych prognoz rządu w zakresie kształtowania się koniunktury gospodarczej i wzrostu stopy bezrobocia – powinno dać dobry przykład prywatnym przedsiębiorcom i skoncentrować się na ochronie miejsc pracy członków korpusu służby cywilnej oraz zapewnieniu im właściwych warunków pełnienia służby publicznej. Warto przypomnieć, że 12 postulat sierpniowego przełomu 1980 roku mówił „Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej…”

https://www.opzz.org.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • luk
    2022-04-12 09:54:41
    Po co zwalniać urzędników z zus i podobnych. Zamknąć całe niepotrzebne instytucje, które uprzykrzają życie codzienne obywatelom. Jak to byłoby przyjemnie gdyby taki zus nie istniał, a emerytury wypłacała by jakaś tam jednostka gminna czy coś.
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

REKLAMA

Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

REKLAMA