REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ciężka praca z trudnym szefem

Jakub Koguciuk

REKLAMA

Duża ilość obowiązków, zawrotne tempo pracy, mało satysfakcjonująca pensja, które doskwierają większości pracowników, są tylko tłem dla źródła największej frustracji w pracy: szefa despoty. Badania dowodzą, że dla wielu największym źródłem stresu w pracy jest właśnie przełożony. Jak sobie z tym radzić?

Mówi się, że to ludzie tworzą atmosferę w miejscu pracy. Jeśli to prawda to ON mówi tym ludziom jak mają to robić…

REKLAMA

REKLAMA

Szef, przełożony, kierownik – osoba stojąca nad szeregowym pracownikiem w strukturze organizacyjnej danego pracodawcy. Teoretycznie posiadająca zdolności przywódcze, wiedzę, doświadczenie i umiejętności przeważające pozostałych pracowników. To on decyduje o tym, kto, gdzie, jak i za ile pracuje. Taki obraz swojego przełożonego ma wielu Polaków. Wynika to z faktu, że nasz kadra kierownicza w dalszym ciągu nie przykłada należnej wagi do bardzo istotnych spraw z punktu widzenia pracowników.

Odpowiednia motywacja (nie tylko finansowa, ale także słowna), dobre relacje, zdrowa atmosfera i wzajemny szacunek to cechy, których brak najbardziej doskwiera nam u przełożonych. Wielu szefów robi tak, ponieważ zna tylko jeden model zarządzania, który stosuje - despotyzm. Jeśli więc twój przełożony, pytając, czy powierzone Ci zadanie zostało wykonane nie przyjmuje innej odpowiedzi niż „tak” lub „nie”, wszelkie próby wyjaśnień kwituje krótkim „nie obchodzi mnie to”, a za swoje hasło przewodnie uważa znamienne hasło Stalina: „kontrola najwyższą formą zaufania” możesz mieć do czynienia z despotą.

Takie osoby za wszelką cenę starają się eksponować swoją pozycję. Używają w tym celu najniższych instynktów, nierzadko poniżając swoich podwładnych. Jeśli taka osoba ma dodatkowo ego większe niż przeciętny „Kowalski” to mamy przykład typowego biurowego despoty.

Czytaj także: Konflikt pracowniczy a jakość pracy>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety nie ma uniwersalnego sposobu by sobie z tym poradzić. Istnieje kilka sposobów by nasz despotyczny przełożony stał się bardziej ludzki. 

1. Czy na pewno despota?

Warto upewnić się, że problem nie leży po naszej stronie. Czy przypadkiem nie jest tak, że tylko my go tak odbieramy. Bądźmy więc przygotowani, wykonujmy swoje obowiązki sumiennie i obserwujmy jak układa się współpraca naszego przełożonego z innymi pracownikami. 

2. Dyplomatyczne wytyczenie granicy

Jeśli czujemy, że szef przekracza barierą pracodawca – pracownik, warto jasno wytyczyć granice, których przekraczania sobie nie życzymy. Nie obawiajmy się reakcji z jego strony, bo mamy do tego pełne prawo. Jasny sygnał, że jesteśmy pracownikami, a nie jego własnością i wykonujemy określoną pracę w zamian za wynagrodzenie często wystarczy by taka osoba oprzytomniała i opamiętała się. Siłę naszych argumentów warto poprzeć odniesieniem do konkretnych sytuacji, unikajmy uogólnień. Zachowajmy przy tym spokój, starajmy się nie podnosić głosu. Róbmy to w sposób maksymalnie bezkonfliktowy.

3. Czas na skargę

Jeśli nasz przełożony nagminnie przekracza granice relacji pracownik – podwładny lub narusza w jakikolwiek sposób naszą godność i łamie tym samym przepisy prawa pracy, wówczas mamy pełne prawo do tego by zgłosić to odpowiednim służbom. Jeśli sytuacja stanie się tak konfliktowa to pamiętajmy żeby kontaktować się z nim przy świadkach lub pisemną drogą oficjalną.

Warto pamiętać, że każdy przełożony ma swojego przełożonego. Nasza skarga powinna sięgnąć, więc jak najwyżej w strukturze miejsca pracy. Warto odwołać się także do specjalnie do tego celu powołanych służb: Państwowej Inspekcji Pracy, Sądu Pracy. Do PIP możemy zgłosić się anonimowo, jeżeli obawiamy się reakcji ze strony przełożonego, a niezawisłe Sądy Pracy oferują darmowe porady prawne oraz w razie potrzeby usługi procesowe.

Czytaj także: Mobbing>>

Polacy według badań należą do najbardziej sfrustrowanych pracowników Europy. O ile przyjemniejsze i prostsze byłoby nasze życie zawodowe gdyby zarówno szefowie jak i ich pracownicy pamiętali, że współczesny dobry pracownik powinien znać swoje prawa i wypełniać swoje obowiązki w sposób niebudzący wątpliwości jego przełożonego. Dobry przełożony powinien z kolei egzekwować swoje wątpliwości tylko wtedy, gdy ma ku temu solidne podstawy pamiętając przy tym o prawach swojego pracownika. Stanowisko kierownicze niesie ze sobą znacznie więcej obowiązków, bo stara prawda mówi, że władza niesie ze sobą także większą odpowiedzialność.

Jakub Koguciuk

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA