REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy samorządowi – rodzaje stosunku pracy

REKLAMA

Pracownikiem samorządowym jest każda osoba fizyczna, która pozostaje w stosunku pracy z wymienioną przez ustawodawcę jednostką samorządową. Kategoria pracowników samorządowych jest jednak bardzo niejednorodna.

Rodzaje stosunków pracy zawieranych z pracownikami samorządowymi regulują przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa). Należy pamiętać, że o objęciu pewnej kategorii pracowników przepisami tejże ustawy nie decyduje rodzaj wykonywanej pracy, lecz miejsce zatrudnienia.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą pracownicy samorządowi są zatrudniani na podstawie:
1) wyboru;
2) powołania;
3) umowy o pracę.

Stosunek pracy na podstawie wyboru

Stosunek pracy na podstawie wyboru jest przedmiotem regulacji art. 73-75 Kodeksu pracy. Nawiązanie stosunku pracy, następuje na podstawie wyboru, jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika.

Nie zawsze jednak wybór jest równoznaczny z nawiązaniem stosunku pracy. To, czy powierzona w wyniku wyboru funkcja powoduje obowiązek świadczenia pracy, powinny określać bowiem statuty lub inne akty obowiązujące w organach czy organizacjach, do których dokonuje się wyboru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosunek pracy na podstawie wyboru rozwiązuje się wraz z wygaśnięciem mandatu.

Pracownik pozostający w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym ma prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał go w chwili wyboru, na stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym, jeżeli zgłosi swój powrót w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru. Niedotrzymanie tego warunku powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło ono z przyczyn niezależnych od pracownika.

Dodatkowo pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, przysługuje odprawa w wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

O wyodrębnieniu grupy pracowników samorządowych, w tym również pracowników samorządowych z wyboru, z ogółu zatrudnionych decyduje kryterium miejsca zatrudnienia. Do katalogu urzędów, o których mowa, należy zatem zaliczyć:
• urząd marszałkowski,
• starostwo powiatowe,
• urząd gminy oraz
• urzędy związków jednostek samorządu terytorialnego,

Należy jednak pamiętać, że we wszystkich wymienionych urzędach, z wyłączeniem urzędu gminy, zaistnienie stosunku pracy z wyboru uzależnione jest dodatkowo od właściwych postanowień statutów tych jednostek.

W urzędzie marszałkowskim stanowiskami pracy obsadzanymi w trybie wyboru będą:
• marszałek województwa,
• wicemarszałek oraz
pozostali członkowie zarządu województwa.

W starostwie powiatowym stanowiskami pracy obsadzanymi w trybie wyboru będą:
• starosta,
• wicestarosta oraz
• pozostali członkowie zarządu powiatu.

W urzędzie gminy stanowiskiem pracy obsadzanym w trybie wyboru będzie wójt (burmistrz, prezydent miasta).

A w związkach jednostek samorządu terytorialnego stanowiskami pracy obsadzanymi w trybie wyboru będą::
przewodniczący zarządu związku i
• pozostali członkowie zarządu.

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania

Kodeks pracy wskazuje, że stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się na czas nieokreślony. Jeżeli natomiast na podstawie przepisów szczególnych pracownik został powołany na czas określony, stosunek pracy nawiązuje się na okres objęty powołaniem.

Powołanie może zostać poprzedzone konkursem.

REKLAMA

Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się w terminie określonym w powołaniu, a jeżeli termin ten nie został określony - w dniu doręczenia powołania.
Jednocześnie kodeks pracy obligatoryjnie wskazuje, że powołanie powinno zostać dokonane na piśmie.

Jeżeli pracownik powołany na stanowisko w wyniku konkursu pozostaje w stosunku pracy z innym pracodawcą i obowiązuje go trzymiesięczny okres wypowiedzenia, może on rozwiązać ten stosunek za miesięcznym wypowiedzeniem. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Pracownik zatrudniony na podstawie powołania może zostać w każdym czasie - niezwłocznie lub w określonym terminie - odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. W związku z tym cechą charakterystyczną stosunku pracy z powołania jest brak ochrony jego trwałości.

Odwołanie również powinno zostać dokonane na piśmie i jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę.

Zobacz serwis: Pracownicy

W zakresie pracowników samorządowych zatrudnianych w trybie powołania ustawa precyzyjnie określa stanowiska pracy obsadzane w ten sposób, należy zaliczyć do nich:
• zastępcę wójta (burmistrza, prezydenta miasta),
• skarbnika gminy,
• skarbnika powiatu oraz
• skarbnika województwa.

Umowa o pracę

Z pracownikami innymi niż ci, których stosunek pracy jest nawiązywany w formie wyboru lub powołania, zawiera się umowę o pracę.

Kodeks pracy obliguje pracodawcę, aby umowa o pracę została zawarta w formie pisemnej. Jeżeli umowy o pracę nie zawarto z zachowaniem tej formy, pracodawca jest zobowiązany, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Zobacz również Forum.

Podstawa prawna:
- Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA