REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Sala konferencyjna
Sala konferencyjna
ST

REKLAMA

REKLAMA

Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze?

Czy możemy mówić o zdrowym stylu życia, gdy ponad 8 godzin dziennie spędzamy przy komputerze w wymuszonej, niewygodnej pozycji ciała? Jeśli pracodawca chciałby zarekomendować swoim pracownikom jakieś alternatywne rozwiązania, co gwarantują w tym zakresie przepisy prawa?

REKLAMA

ODPOWIEDŹ

Aktywność fizyczna po pracy, zdrowe odżywianie, zdrowy sen to wszystko jest bardzo ważne. Z dużym zaangażowaniem wybieramy poszczególne meble do domu, czy sprzęt sportowy, zwracając baczną uwagę na jego jakość, wytrzymałość, dopasowanie do osoby, która będzie z niego korzystać. Należy jednak pamiętać, że w biurze człowiek spędza zazwyczaj większość swojego czasu. Warto więc również zwrócić uwagę na to, co nas tam otacza.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Pierwszym punktem zbliżającym nas do prowadzenia zdrowego stylu życia w biurze jest praca przy ergonomicznym stanowisku pracy, które wspiera pracę człowieka i minimalizuje jego dolegliwości. Dlatego też należy pamiętać, aby meble były zgodne z wymogami określonymi w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 10 grudnia 1998 r. nr 148, poz. 973), a w szczególności, aby biurko posiadało regulację wysokości, a fotel był wyposażony w mechanizm Synchro umożliwiający dynamiczne siedzenie.

Wykorzystuj regulacje

Istotne jest nie tylko posiadanie ergonomicznego stanowiska pracy wyposażonego w liczne regulacje, lecz także świadome korzystanie z nich i dostosowywanie poszczególnych elementów wyposażenia do indywidualnych cech naszego ciała. Jeżeli wsiadamy do samochodu, którym wcześniej jechała inna osoba, zmieniamy ustawienia fotela i lusterek, a czasem i wysokość kierownicy. W biurze, siadając na fotelu czy przy biurku używanym wcześniej przez współpracownika, często nie zmieniamy nic, a to poważne zagrożenie dla naszego ciała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rób przerwy w pracy

Mimo właściwej pozycji przy bardzo dobrym stanowisku pracy, które zostało dostosowane do wymagań użytkownika, należy i tak co godzinę robić 5-minutowe przerwy w pracy przy komputerze. Pracownik ma do nich prawo zgodnie z ww. rozporządzeniem. Ważne jest, aby podczas przerwy wstać, przejść się, czy wykonać kilka prostych ćwiczeń.

Ćwicz w biurze

Wielu z nas krępuje się ćwiczyć przy współpracownikach, którzy siedzą w skupieniu, wpatrzeni w monitor komputera. Oczywiście w ćwiczeniach biurowych nie chodzi o wyjmowanie maty, przebieranie się w strój sportowy i wykonywanie ćwiczeń na podłodze w różnych dziwnych pozycjach. Nie wykonujemy ćwiczeń z obciążeniem, czy poprawiających kondycję i tężyznę fizyczną. Należy skupić się na tych rozciągających, które warto wykonywać tak często, jak tylko się da. Wykonując ćwiczenia, warto przestrzegać kilku zasad:

• skoncentruj się na relaksacji mięśni, jeśli poczujesz odprężenie, stopniowo zwiększaj ich napięcie,

• rozciągaj mięśnie jedynie do punktu napięcia, po jego osiągnięciu nieznacznie się odpręż. Nie rozciągaj się do bólu, bo wprowadza to dodatkowy stres!

• rozciągaj się zawsze stosownie do swoich możliwości,

• nie wstrzymuj oddechu, staraj się oddychać równo.

Wbrew pozorom, w biurze można wykonywać sporo różnych ćwiczeń, wiele z nich wykonujemy intuicyjnie... siedząc na fotelu. Możemy, siedząc na fotelu, założyć ręce za oparcie i napiąć mięśnie. Warto również usiąść głęboko na krześle, spleść ręce za głową, wypchnąć klatkę piersiową do przodu, wychylić się do tyłu wraz z oparciem i rozluźnić. Siedząc na fotelu można również wykonać kilka skłonów do przodu, czy naprzemiennie przyciągać kolana do klatki piersiowej. Do rozciągania mięśni szyi i karku najlepiej wykonać ćwiczenia polegające na przechylaniu głowy na lewo i prawo oraz przód i tył, każdorazowo przytrzymując ją kilka sekund w danej pozycji. Nadgarstki rozciągamy poprzez wysunięcie rąk do przodu i zadarcie palców do góry lub opuszczenie ich maksymalnie w dół i przytrzymanie kilka sekund. W pozycji stojącej można wykonać skręty tułowia czy kołysanie ramion. Można również spleść nadgarstki i unieść ręce wysoko nad głowę, rozciągając tułów. Możliwych do wykonania ćwiczeń jest bardzo dużo. Ich regularne wykonywanie w ciągu dnia pracy nie tylko zmniejsza napięcie, ale również zwiększa ogólną zdolność dostosowania się do pracy. W efekcie ogranicza to możliwość wystąpienia przeciążeń mięśni i więzadeł. Niektóre firmy organizują specjalne kąciki do ćwiczeń, gdzie pracownik może pójść i przez kilka minut poćwiczyć.

Czytaj także: Praca w oczach urzędnika>>

A może masaż

Oprócz prowadzenia ćwiczeń w biurze można też wykonywać podstawowe techniki z zakresu masażu. Masaż taki odbywa się w ubraniu, bez konieczności użycia środków do masażu ani specjalistycznych urządzeń. Do jego wykonania służą specjalne fotele do masażu lub w razie ich braku masaż można przeprowadzić także na siedząco przy biurku z głową opartą o blat. Masowane są okolice głowy, karku, lędźwie, wyższe partie kończyn górnych. Techniki mają charakter relaksacyjny, aby maksymalnie usunąć efekty zmęczenia. Masaż trwający 10–15 minut przynosi korzyści, które są analogiczne jak w segmentarnym masażu leczniczym. Są to: lokalny wzrost ciepłoty ciała, wzrost efektywności układu krwionośnego, poprawa ukrwienia tkanki skórnej, podskórnej, łącznej oraz lokalnych mięśni, a także działanie przeciwbólowe oraz poprawa samopoczucia. Podczas prowadzenia takiego masażu należy również pamiętać o przeciwwskazaniach, które w nim także obowiązują.

Czytaj także: Czy pracownicy potrafią efektywnie wypoczywać?>>

Corporate Wellness

Wszystkie wspomniane działania: ergonomiczne stanowisko pracy, miejsca do ćwiczeń, masaże oraz wyjazdy antystresowe, edukacja prozdrowotna, opieka medyczna, zapewnienie zdrowej żywności czy jakiekolwiek inne, które mają na celu poprawę zdrowia jej pracowników, określa się mianem Corporate Wellness. Firmy świadomie wdrażające taką strategię opierają się na przeświadczeniu, że zdrowi pracownicy są zadowoleni i bardziej wydajni, a ludzie są najcenniejszym kapitałem firmy i warto o nich dbać kompleksowo. Wszelkie działania z zakresu Corporate Wellness zwiększają świadomość prozdrowotną i pozytywnie wpływają na stan zdrowia pracownika.

Dagmara Szwaj

Autorka jest menedżerem PR i marketingu w firmie MARTELA. Koordynuje również działania w ramach Programu Edukacyjnego ZDROWE BIURO promującego prozdrowotne, ergonomiczne rozwiązania w środowisku pracy biurowej.

KONTAKT:

dagmara.szwaj@martela.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA