REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Monika Pązik
Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia. / fot. ShutterStock
Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w czasie trwania umowy o pracę może przedłużyć zwolnienie nawet po wygaśnięciu stosunku pracy, jeżeli niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie 30 dni. Jakie są warunki nabycia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia? Sprawdź najważniejsze informacje.

Pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym zobowiązany jest do przedłożenia pracodawcy zwolnienia lekarskiego, aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy. Prawo do zasiłku pracownik nabywa po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu lub po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu. Ubezpieczenie chorobowe trwa od momentu nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania co powoduje ustanie tego ubezpieczenia. Należy jednakże pamiętać, że pracownik może otrzymać świadczenia z tytułu niezdolności do pracy nawet po ustaniu zatrudnienia. Ma to na celu ochronę pracownika na wypadek czasowych trudności w podjęciu nowego zatrudnienia, co może wiązać się zabezpieczeniem pracownika przed utratą zarobków. Okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy nie może trwać dłużej niż 182 dni.

REKLAMA

Kiedy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia?

Ustawodawca przyznał pracownikowi możliwość otrzymywania świadczeń po ustaniu zatrudnienia w dwóch przypadkach:

- gdy niezdolność do pracy powstała podczas trwania zatrudnienia i trwa po jego ustaniu,

- gdy niezdolność do pracy powstała po rozwiązaniu umowy.

Polecamy: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Tytuł ubezpieczenia wygasa w dniu rozwiązania stosunku pracy co wiąże się z utratą prawa do świadczenia chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Jednakże ustawodawca w art. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2010.77.512) przewidział, iż zasiłek chorobowy jest przyznawany osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

- nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,

- nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Moment powstania niezdolności do pracy

Wobec tego, dla oceny prawa do świadczenia z ubezpieczenia jest moment powstania niezdolności do pracy a nie moment zachorowania. Jeżeli pracownik zachoruje w trakcie trwania stosunku pracy i będzie chorował bez przerwy po jego rozwiązaniu a niezdolność do pracy będzie trwała nieprzerwanie co najmniej 30 dni pracodawca, który jest płatnikiem składek na świadczenia z ubezpieczenia chorobowego wypłaca pracownikowi należne świadczenie do dnia rozwiązania stosunku pracy włącznie. Po dokonaniu wypłaty świadczeń (w tym wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy oraz zasiłku chorobowego) pracodawca przekazuje oryginał zaświadczenia lekarskiego do odpowiedniego oddziału ZUS, właściwego według miejsca zamieszkania pracownika. Pracodawca pozostawia w dokumentacji zasiłkowej kserokopię zaświadczenia lekarskiego. Prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia, powstałej zarówno w czasie jak i po ustaniu tytułu ubezpieczenia, jeżeli po ustaniu ubezpieczenia kontynuowana jest lub została podjęta działalność zarobkowa stanowiąca tytuł do objęcia tej osoby ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłek chorobowy nie przysługuje również osobie, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego i nie nabyła prawa do świadczenia w czasie trwania ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania wymaganego okresu. Zasada ta nie ma zastosowania do osób niezdolnych do pracy uprawnionych do renty wypłacanej na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Pracownicy samorządowi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA