REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga na przewlekłość postępowania przed sądem administracyjnym

_ EM
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Skarga na przewlekłość w postępowaniu sądowo-administracyjnym jest środkiem prawnym przewidzianym w ustawie o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.

REKLAMA

Do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania przed sądem administracyjnym uprawniona jest strona, która wniosła skargę w sprawie zasadniczej, tj. tej, która prowadzona jest w sposób przewlekły. Skargę rozpatruje Naczelny Sąd Administracyjny. Jeśli skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed wojewódzkim sądem administracyjnym, wnosi się ją za pośrednictwem tego właśnie sądu do NSA. Skarga podlega opłacie w wysokości 100 zł. Termin na rozstrzygnięcie skargi przez NSA wynosi dwa miesiące. Jeśli NSA uwzględni skargę, wówczas - na żądanie skarżącego - sąd może zalecić podjęcie w wyznaczonym terminie odpowiednich czynności przez sąd opóźniający się z rozpoznaniem sprawy, a także przyznać wypłatę z kasy tego sądu do 10 tys. zł na rzecz skarżącego. W praktyce przeciętnie zasądzane kwoty są jednak znacznie niższe. Należy podkreślić, że skargę na przewlekłość postępowania można wnieść tylko wtedy, gdy sprawa, której prowadzeniu zarzuca się przewlekłość, nie została jeszcze zakończona. Nie jest dopuszczalne wniesienie skargi po zakończeniu postępowania.

REKLAMA

Aby wnieść skargę na przewlekłość postępowania, niezbędna jest odpowiedź na pytanie, kiedy przedłużające się postępowanie można uznać za przewlekłe. Ustawa stanowi, że przewlekłość postępowania występuje, gdy w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiło naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie w tej sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Dodatkowo, ustawa wskazuje na okoliczności, które powinny być wzięte pod uwagę przez sąd przy ustalaniu, czy doszło do przewlekłości. Do okoliczności tych należą m.in.: prawidłowość i terminowość czynności podjętych przez sąd, charakter i stopień zawiłości sprawy, a także zachowanie się strony, która wniosła skargę na przewlekłość postępowania. Oznacza to, że nie każde przedłużające się postępowanie można uznać za przewlekłe, a ocena, czy do przewlekłości doszło, musi być każdorazowo dokonywana indywidualnie. Pewne praktyczne wskazówki co do tego, jak ustalać, czy w danym przypadku nastąpiła przewlekłość postępowania, można znaleźć w orzecznictwie. Podkreśla się w nim, że przewlekłość oznacza, że doszło do nadmiernego, nieuzasadnionego okolicznościami odstępstwa od czasu koniecznego do wykonania określonych czynności sądowych. Ponadto za przewlekłe uznaje się nie tylko przedłużenie postępowania wynikające z opieszałości sądu, ale także z podjęcia oczywiście błędnych decyzji procesowych, które spowodowały zwłokę (postanowienie SN z 29 listopada 2004 r.; sygn. akt III SPP 48/04). W celu ustalenia zaistnienia przewlekłości postępowania pomocne jest posiłkowanie się terminami wskazanymi w przepisach prawa na dokonanie określonej czynności, np. Sąd Najwyższy stwierdził, że niesporządzenie przez sędziego uzasadnienia w terminie określonym w kodeksie postępowania cywilnego może powodować przewlekłość postępowania (postanowienie z 3 czerwca 2005 r., sygn. akt III SPP 107/05).

MIROSŁAWA PRZEWOŹNIK-KURZYCA

radca prawny w Kancelarii Salans

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA