REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgi wieczyste on-line

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze w tym roku notariusze i komornicy będą mogli przeglądać księgi wieczyste przez internet. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że do końca 2010 roku księgi on-line będą dostępne dla każdego.

Rządowy plan informatyzacji państwa na lata 2007–2010 przewiduje, że dostęp przez internet do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych zostanie zapewniony wszystkim zainteresowanym właścicielom i firmom do końca 2010 roku. Natomiast notariusze i komornicy będą mogli przeglądać księgi on-line jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Proces informatyzacji polegający na udostępnieniu ksiąg wieczystych za pośrednictwem internetu został podzielony na dwie fazy.

Zmiany legislacyjne

– Pierwsza faza pilotażowa, obejmująca dostęp do ksiąg wieczystych przez internet dla komorników i notariuszy, powinna zostać uruchomiona jeszcze w tym roku – mówi Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Natomiast zwykli obywatele będą musieli jeszcze trochę poczekać. Jak tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości, aby księgi wieczyste były dostępne on-line dla wszystkich zainteresowanych, konieczne są zmiany legislacyjne. – Ministerstwo Sprawiedliwości przystąpiło już do opracowania niezbędnych w tym zakresie zmian w przepisach prawnych – zapewnia Joanna Dębek. Druga faza udostępniania ksiąg wieczystych zostanie wprowadzona w życie najprawdopodobniej do końca 2010 roku.

Numer elektroniczny

REKLAMA

Aby zapoznać się z treścią księgi wieczystej na ekranie własnego monitora, nie będzie trzeba dysponować podpisem elektronicznym. – Wystarczy zalogować się do systemu, a następnie wprowadzić dane w udostępnionych kryteriach filtracji – tłumaczy Joanna Dębek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby odnaleźć interesującą nas księgę wieczystą i zapoznać się z jej treścią, trzeba będzie wprowadzić jedynie jej numer elektroniczny. Ministerstwo zapewnia, że w planach ma udostępnienie do wglądu pełnej treści ksiąg wieczystych.

Zdaniem ekspertów udostępnienie ksiąg wieczystych za pośrednictwem internetu to istotny krok naprzód. Dzięki temu osoba nieposiadająca wykształcenia prawniczego miałaby więcej czasu, aby zapoznać się z treścią księgi i przeanalizować, zanim np. kupi daną nieruchomość.

Osoba nieobecna jako strona w postępowaniu>>

Dokument prywatny

Jak zaznacza Wojciech Koczara, radca prawny, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta, odpis z elektronicznej księgi wieczystej to nieczytelny dokument zawierający za mało istotnych informacji, które mogłyby pomóc w wielu trudnych przypadkach.

REKLAMA

Jak zapowiadał Igor Dzialuk, wiceminister sprawiedliwości, resort chce także, aby każdy zainteresowany mógł samodzielnie dokonać wydruku księgi wieczystej. Taki wydruk byłby dokumentem prywatnym, co oznacza, że nie można będzie powoływać się na jego treść przed sądami czy innymi organami państwowymi w celu potwierdzenia prawa do danej nieruchomości.

Udostępnienie ksiąg wieczystych w internecie to kolejny etap ułatwiania obywatelom dostępu do urzędowych rejestrów prowadzonych przez sądy. Obecnie za pośrednictwem sieci można przeglądać dane znajdujące się w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Informatyzacja ksiąg wieczystych

10 mln ksiąg wieczystych zostało już zapisanych w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych

85 wydziałów zakończyło informatyzację

243 wydziały przeprowadzają informatyzację ksiąg wieczystych

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska, Małgorzata Kryszkiewicz

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    REKLAMA

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA