| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo administracyjne > Popełnienie przestępstwa jako przesłanka wznowienia postępowania

Popełnienie przestępstwa jako przesłanka wznowienia postępowania

Podstawą wznowienia jest popełnienie przestępstwa. Czy zawsze, gdy w toku postępowania administracyjnego dojdzie do popełnienia przestępstwa, możemy wnosić o wznowienie postępowania? Czy przestępstwo musi mieć istotny wpływ na wydanie decyzji?

Wynika z powyższego, iż samo popełnienie przestępstwa w toku postępowania, które chcemy wznowić, nie jest wystarczając podstawą do złożenia w/w wniosku. Należy bowiem wykazać, iż przestępstwo to miało wpływ na wydanie decyzji. Co nie jest często takie proste.

Dodatkowo popełnienie tego przestępstwa musi być potwierdzone w przeważającej liczbie przypadków wyrokiem skazującym. Możliwość wystąpienia przestępstwa, którego popełnienie jest oczywiste, można z góry wykluczyć, gdyż taka sytuacja zdarza się niezmiernie rzadko. Popełnienie tego przestępstwa musiało nie budzić żadnych wątpliwości, dla każdej osoby, która nie ma nawet wykształcenia prawniczego i mimo tego zostałaby wydana decyzja. Co jest zdarzeniem wyjątkowym i prawdę mówiąc ekstremalnym. Więcej sytuacji, w których nie ma wyroku skazującego, a zostało popełnione przestępstwo stanowiące podstawę wznowienia, jest w przypadku, gdy wyrok ten nie może zostać wydany w innych przypadkach niż brak dowodów. Czyli w sytuacji przedawnienie popełnienie przestępstwa, amnestii itd. Jednakże takich przypadków również nie ma w praktyce dużo.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »