| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > RODO 2018 > RODO: Czy w przypadku Karty Dużej Rodziny należy zawrzeć umowę powierzenia danych osobowych z Kierownikiem OPS?

RODO: Czy w przypadku Karty Dużej Rodziny należy zawrzeć umowę powierzenia danych osobowych z Kierownikiem OPS?

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało poradnik: RODO dla administracji zawierający 27 pytań i odpowiedzi. Publikujemy odpowiedź na jedno z nich: Czy w przypadku Karty Dużej Rodziny, gdzie administratorem jest Burmistrz/Wójt, należy zawrzeć umowę powierzenia danych osobowych z Kierownikiem OPS?

Przepisy ustawy o Karcie Dużej Rodziny wyraźnie wskazują wójta jako administratora danych osobowych przetwarzanych w zakresie niezbędnym do realizacji zadań wynikających z ustawy (art. 21 ust. 2). Wykonywanie tych zadań wójt może zlecić np. ośrodkowi pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej gminy, co oczywiście będzie się wiązało z koniecznością powierzenia przetwarzania danych osobowych takiej jednostce. Zgodnie z art. 28 ust. 3 RODO, przetwarzanie przez podmiot przetwarzający odbywa się na podstawie umowy lub innego instrumentu prawnego, które podlegają prawu Unii lub prawu państwa członkowskiego. Jako że przepisy ustawy o Karcie Dużej Rodziny nie odwołują się wprost do konstrukcji powierzenia przetwarzania danych i nie zawierają niezbędnych elementów wynikających z art. 28 RODO, konieczne jest zawarcie umowy z jednostką, która będzie pełniła funkcję podmiotu przetwarzającego albo uregulowanie tej kwestii np. w uchwale zlecającej jednostce organizacyjnej gminy realizację zadań związanych z przyjmowaniem wniosków i wydawaniem Kart Dużej Rodziny.

Zobacz: RODO 2018

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »