reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > RODO 2018 > Prawo do bycia zapomnianym w mediacji

Prawo do bycia zapomnianym w mediacji

Mediatorzy lub ośrodki mediacyjne w związku z przetwarzaniem danych osobowych muszą rozważać i rozstrzygać cały szereg zagadnień.

Celem zobrazowania sytuacji, kiedy mediator będzie musiał niezwłocznie zastosować się do żądania prawa do zapomnienia, warto posłużyć się następującym przykładem. Jeśli dana osoba podała mediatorowi swoje dane osobowe (np. imię, nazwisko i adres e-mail) i wyraziła zgodę na otrzymywanie newslettera, a następnie cofnie ww. zgodę, mediator powinien niezwłocznie usunąć jej wszystkie dane osobowe tej osoby które pozyskał na potrzeby wysyłki newslettera, gdy nie istnieje inna podstawa prawna uzasadniająca dalsze przetwarzania tych danych.

Warto pamiętać, że RODO przewiduje przypadki, gdy dana osoba nie będzie mogła skorzystać z prawa do bycia zapomnianym. Dotyczy to sytuacji, gdy przetwarzanie danych przez administratora jest niezbędne:

  1. do skorzystania z prawa do wolności wypowiedzi i informacji,
  2. do wywiązania się z prawnego obowiązku wymagającego przetwarzania na mocy prawa Unii lub prawa państwa członkowskiego, któremu podlega administrator, lub do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznych czy ramach sprawowania władzy publicznej,
  3. z uwagi na względy interesu publicznego w dziedzinie zdrowia publicznego,
  4. do celów archiwalnych w interesie publicznym, celów badań historycznych lub naukowych lub celów statystycznych, gdy prawo do usunięcia danych uniemożliwi lub utrudni realizację takiego celu, o ile prawdopodobne jest, że prawo do zapomnienia, uniemożliwiłoby lub poważnie utrudniłoby realizację celów takiego przetwarzania,
  5. do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.

W ocenie autorów niniejszego artykułu, w stosunku do mediatora (ośrodka mediacji) najczęściej zastosowanie może znaleźć punkt 5 z powyższej listy. Na przykład, jeśli mediator wykonał usługę mediacyjną i nie otrzymał umówionego wynagrodzenia, to pomimo zgłoszonego żądania prawa do zapomnienia przez stronę mediacji, mediator będzie uprawniony do dalszego przetwarzania jej danych osobowych, w zakresie i przez okres, jaki jest niezbędny do dochodzenia swojego roszczenia o zapłatę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do bycia zapomnianym w mediacji /fot. shutterstock
Prawo do bycia zapomnianym w mediacji /fot. shutterstock

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama