REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czy można zaskarżyć uchwałę rady gminy zanim wejdzie ona w życie? /Fot. Shutterstock
Czy można zaskarżyć uchwałę rady gminy zanim wejdzie ona w życie? /Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem NSA można zaskarżyć naruszającą przepisy prawa uchwałę organu stanowiącego gminy, jeszcze przed upływem 14 dni od jej ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym. O naruszeniu prawa można mówić już w dacie podjęcia uchwały a nie dopiero od dnia wejścia w życie.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 stycznia 2020 r.[1] zostało wydane w sprawie o następującym stanie faktycznym.

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie postanowieniem z dnia 21 października 2019 r., odrzucił skargę spółki jawnej na uchwałę rady miejskiej w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Powodem takiego rozstrzygnięcia było zdaniem Sądu przedwczesne zaskarżenie uchwały, bowiem skarga została wniesiona w czasie, „kiedy zaskarżona uchwała nie funkcjonowała jeszcze w obrocie prawnym”. Jak wyjaśnił Sąd, aby akt prawa miejscowego wszedł w życie, warunkiem jest jego urzędowe ogłoszenie w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Reguła ta służy zapewnieniu zasady praworządności. Akt prawa miejscowego, który nie został ogłoszony, nie wywołuje zamierzonych skutków prawnych, dlatego też nieopublikowana jeszcze uchwała rady gminy nie może stanowić podstawy prawnej władczych rozstrzygnięć w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej.

Od powyższego postanowienia spółka jawna złożyła skargę kasacyjną.

Polecamy: Ekskluzywny pakiet – Komentarze Złota seria

Rozpatrujący sprawę Naczelny Sąd Administracyjny w zupełności przyznał rację skarżącemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powołując się na literalne brzmienie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że brak jest podstaw do przyjęcia, aby z zaskarżeniem uchwały należało odczekać do chwili, aż wejdzie ona życie. Jeżeli postanowienia uchwały naruszają przepisy prawa, to takie naruszenie ma miejsce już w momencie jej podjęcia, a nie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w dzienniku urzędowym. Tak więc przepis ten wiąże niniejsze naruszenie z istnieniem uchwały wskutek jej podjęcia przez organ gminy, a nie z jej stosowaniem, czy też z publikacją i wejściem w życie. Z tego względu już samo podjęcie uchwały przez organ gminy uprawnia do zaskarżenia uchwały do sądu administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny podzielił pogląd wyrażany wcześniej w orzecznictwie sądowym, że zarzut naruszenia przez uchwałę rady gminy interesu prawnego lub uprawnienia rozumieć należy jako subiektywne twierdzenie skarżącego, iż konkretna uchwała dotyczy jego statusu prawnego, tj. sfery praw i obowiązków.  Uznał, że z tego faktu należy wywieść, że uchwała może rodzić u strony przekonanie o naruszeniu jej interesu prawnego już z chwilą jej podjęcia, niezależne od jej wejścia w życie.

Natalia Błaszczyk

Radca prawny w dziale prawa administracyjnego

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl


[1] Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 stycznia 2020 r. sygn. akt II OSK 41/20

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Ministerstwo Rodziny: Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    REKLAMA

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    REKLAMA

    600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

    Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

    Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

    Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

    REKLAMA